ARTIK RAHATÇA YÜRÜYEBİLECEK | Denizli Hizmet Gazetesi


ARTIK RAHATÇA YÜRÜYEBİLECEKAyaklarındaki rahatsızlık nedeniyle yürümekte zorluk çeken 77 yaşındaki Şerafettin Kabağaç, Özel Denizli Tekden Hastanesi’ndeki tedavisiyle yeniden yürümeye başladı.


77 yaşındaki emekli, bir kız çocuğu, 2 torun sahibi Şerafettin Kabağaç, uzun süredir özellikle sağ bacağında yürürken ağrı, uyuşma, güçsüzlük, şişlik, morarma, şiddetli ağrı bazen de bacağının soğuması şeklinde şikâyetler yaşıyordu. Bu yüzden hasta Kabağaç, yürümekte bir hayli zorlanıyordu, hatta bazı zamanlar hiç yürüyemiyordu. Çaresiz kalan Kabağaç ailesi, Özel Denizli Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uz.Dr.Nihat Pekel’e başvurarak böylece mutlu bir sonun ilk adımını atmış oldular. Çünkü hasta Şerafettin Kabağaç’a Uz.Dr. Nihat Pekel tarafından ameliyatsız yöntemle damar açma işlemi uygulandı. Hasta Kabağaç uyutulmadan doktoru ile sohbet ede ede tedavi oldu. 
 
‘ARTIK YENİDEN YÜRÜYORUM’ 
Kısa sürede eski sağlığına kavuşan Şerafettin Kabağaç, daha önce de ayakları için birçok sağlık kuruluşuna başvurduğunu ancak çözüm bulunamadığını söyledi. Şerafettin Kabağaç “Yaşım 77 oldu. Ayaklarımın tutmaması normal dedik, bu yüzden tedaviyi hep erteledik. Ama artık tamamen yürüyemez hale gelince eşim ve kızım çok endişelendi. Allah’ın sevgili kuluymuşum ki Doktorum Nihat Bey çıktı karşıma. Ameliyat olmadan doktorumla konuşarak damarımdaki tıkanıklık açıldı. Şimdi çok şükür iyiyim. 50 metre yürüyemiyordum şimdi 500 metre koşabilirim, dağa bile tırmanırım” dedi. 
DAMAR TIKANIKLIKLARINDA BÜYÜK AMELİYATLARA GEREK KALMADI  
Bu başarılı operasyonu gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Dr.Nihat Pekel, periferik damar hastalıklarının tedavisinde modern uygulamalar gerçekleştirerek Türkiye’nin her yerine çözüm odaklı tedaviler sunduklarını belirterek bacak damarı tıkanıklığının ameliyata gerek kalmadan anjiyo tekniği ile açılması işlemleri hakkında bilgiler verdi. Dr.Pekel “Özellikle sigara içen, şeker hastalığı olan ve yüksek tansiyon şikâyetleri olan hastalarımızda ayrıca bir de ailesinde damar tıkanması hikâyesi varsa, atardamar tıkanmalarına çok sık rastlıyoruz. Damar tıkanmasının en sık bulguları bacakta yürümekle gelen ağrı ve kramp, soğukluk, solukluk ve ayaklarda geçmeyen yaralar. Eskiden ameliyat önerilen çoğu damar tıkanıklıklarında artık anjiyografi ile ameliyatsız olarak damarları açmak mümkün. Bu tedavilerde, hastanın damarlarına giriş yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanıyor ve sonrasında ince bir kılavuz teldarlık olan bacak damar bölgelerine ilaçlı veya ilaçsız balonlarla genişletme yapılıyor. Balonla genişletme yapılan bölgeler işlem öncesi, tam tıkalı veya kum saatinin orta kısmı gibi damarda kritik daralma olabiliyor. İşlem sonrası çoğu hastamızda sadece balonla genişletme, hasta damarda tekrar açılma sağlıyor. Balonla genişletme eğer yeterli sonuç sağlamazsa damar çapına uygun stent denilen tel örgü malzemeleri darlık bölgesine yerleştirerek damarda tam açılma sağlıyoruz. İşlem sonrası tıkalı olan damarda kan akışı normale dönüyor ve hastanın şikâyetleri ortadan kalkıyor” dedi.  


10.04.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018