TÜRKİYE REKOR KIRDI | Denizli Hizmet Gazetesi


TÜRKİYE REKOR KIRDIEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, büyüme rakamları ile ilgili, “Türkiye ekonomisi geçen yılın tamamında yüzde 7,4 büyümüş ve böylece dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturan G-20 ekonomileri içinde birinci sırada yer almıştır” dedi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İstatistik Kurumu’nca açıklanan geçen yılın son çeyreğine ve 2017 yılının tamamına ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  
 
Türkiye’nin geçen yıl bütün sektörleriyle büyüdüğünü, 2017 yılında aynı zamanda ihracatın yüzde 10,2 gibi önemli bir artışı gerçekleştirdiğini vurgulayan Zeybekci, “Bakanlığımızca düzenlenen teşvik belgeleri kapsamı yatırım hacmi de 2017 yılında yüzde 81 oranında tarihi bir artışla 178 milyar TL’ye ulaşmıştır. Üstelik bu yatırım rakamlarına yakın bir tarihte Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak proje bazlı yatırımlar dahil değildir. Kısacası, Türkiye yatırım ve ihracata dayalı topyekün bir hızlı büyüme sürecine girmiştir. Hükümet olarak ortaya koyduğumuz politikalarla gelecekte de bu doğru kompozisyona dayalı hızlı büyümemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.  
 
Ekonomi Bakanı Zeybekci, 2017 yılının uluslararası kuruluşların, uluslararası finans kesiminin, kredi derecelendirme kuruluşlarının ve Türkiye’deki ekonomistlerin geniş ölçüde yanıldığını dile getirdi. Ellerindeki tüm teknik bilgiye ve uzmanlığa rağmen IMF’nin 2017 yılının başındaki Türkiye büyüme tahmininin yüzde 2,9, Dünya Bankasının yüzde 3, OECD’nin yüzde 3,4 ve Moody’s’in ise yüzde 2,6 olduğunu anımsatan Zeybekci, “2017 yılının Nisan ayının başından bu yana 3´üncü çeyrek büyümemize dikkat çekiyor ve yıl genelinde yüzde 7 civarı büyüyeceğimizi iddia ediyordum. Türkiye’deki ekonomistlerin önemli bir kısmı bu düşünceme katılmıyor, yüzde 4 altında bir büyüme bekliyordu. Tabi ekonomilerde algı çok önemli. Yatırım, bütçe ve finansal akım kararlarını doğrudan etkiliyor. Malum çevreler özellikle Türk ekonomisine dair algıyı bozmak istediler. Ancak Hükümet olarak aldığımız önlemleri; ihracatı-yatırımları artıracak teşviklerimizi ve Türk ekonomisinin genetik kodlarını, dinamik nüfusunu dikkate alan bizler ekonomimize güveniyorduk. Sonunda G20 içinde Çin’i dahi geride bırakarak birinci olduk ve şaşırmadık. 2017 yılında uluslararası kuruluşlar yıl içinde ortalama 4 kere revizyona gittiler. Yine de başarısız düşük tahminlerde bulundular” değerlendirmelerinde bulundu.  
Bakan Zeybekci, şöyle devam etti: "2017 yılında yaşanan küresel canlanma ve yapısal reform adımlarıyla birlikte rekor düzeyde bir büyüme oranı yakalayan ekonomimiz, 2018 yılına da hızlı bir giriş yapmıştır. Elde edilen öncü göstergeler 2018 yılında da ciddi bir büyüme yakalayacağımıza işaret etmektedir. Yılın tamamında bu performansımızı daha da ileriye taşıyabilmek için özveri ile çalışmaya devam edeceğiz. Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyüme patikasında ilerleyen Türkiye, Orta Vadeli Program’da 2018 yılı için öngörülen yüzde 5,5’lik büyüme oranını yakalayabilecek hatta daha da üstüne çıkabilecek potansiyele ve kararlılığa fazlasıyla sahiptir. 2017 yılında Türkiye tahminlerinde büyük bir yanılgıya düşen uluslararası kuruluşların 2018 tahminlerine göre Türkiye’yi daha iyi anlamaya başladıkları görülüyor ancak hala yeterli düzeye gelemediler. 2018 yılı tamamlandığında bizim tahminlerimizin çok daha isabetli olduğunu tekrar göreceğiz".(İHA) 


29.03.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018