8 MART KADINLARIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİDİ | Denizli Hizmet Gazetesi


8 MART KADINLARIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİDİ8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı açıklamada bulunan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, kadınların yaşamış olduğu sorunlara değinerek, kadınların her geçen gün haklarının elinden alındığını belirtti.


CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kadının erkekle eşit koşullarda istihdama, eğitime ve siyasete katılımı laik Cumhuriyetin daha demokratik ve adil yönetimi için olmazsa olmazımızdır. Şimdi ise kadını ikinci dereceye itmeye çalışan, şiddet kıskacına alan, çalışma hayatına arka sıralardan katan, kadın yönetici ve liderliğine tahammül göstermeyen her toplumsal ve siyasal yapı, özellikle bu iktidar ülkenin geleceğinden çalmaktadır.  
 
Bugün ülkemiz, kadını istihdama yeterince katmayan anlayışla, OECD ülkelerinin ortalamasının neredeyse yarısı düzeyinde dolaşıyor. Bugün Türkiye’de her 100 kadından sadece 32’si işgücüne katılabiliyor, her 100 yöneticiden sadece 16’sı kadınlardan oluşuyor. Kadının OECD ortalaması olan yüzde 63’lük istihdam oranına kavuşturulmamasının 81 milyon nüfusa yıllık maliyeti 282 milyar Dolar, kişi başına düşen gelir kaybı ise yaklaşık 3 bin 500 Dolar’dır. 15-24 yaş arasındaki her 100 genç kadında genç işsizliği en az yüzde 23 düzeyinde seyretmekte, okuryazar olmayan kadınların oranı erkeklerin 5 katına varmıştır. Demek ki kadına Cumhuriyetle birlikte verilen bütün haklar bu gün dolaylı bir şekilde yok edilmek istenmektedir. CHP olarak buna izin vermeyeceğiz. 
 
Bu tablonun değişmesi, kadının eşit ve adil koşullarda eğitimden, istihdamdan ve siyasal haklardan yararlanmasıyla mümkündür. 15 yılda çocuğa cinsel istismarın yüzde 434, cinsel tacizin yüzde 449 arttığı, kadına şiddetin 14 kat yükseldiği ortamdan çıkışın yolu kadının Cumhuriyetle başlayan özgürleşmesinden geçer. Tüm kadınların laik Cumhuriyetin öncülüğünde başlayan haklarına kavuşma ve güçlendirme sürecinin devamı için eğitim ve çalışma hakkını sonuna kadar savunuyor, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü yürekten kutluyorum.  


07.03.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018