“22 YATIRIMCIYA 100 MİLYAR TL VERECEĞİZ” | Denizli Hizmet Gazetesi


“22 YATIRIMCIYA 100 MİLYAR TL VERECEĞİZ”Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bir aksilik olmazsa Mart’ın sonunda Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 100 milyar liranın üzerinde yaklaşık 22 yatırımcıya yatırım teşvik belgelerini vereceğiz” dedi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katıldığı bir programda son dönemlerde gündemde olan faiz tartışmalarına, imalat sektöründe başlatmayı düşündükleri yatırım seferberliğine ve yatırım teşvik sistemine dair önemli açıklamalarda bulundu. 
 
“BUGÜN DÜNYA İKİYE AYRILIYOR” 
Zeybekci, “Dünya ekonomik denkleminin yeniden yazıldığı bir dönemden geçiyoruz. Ekonomiyle ilgili bildiğimiz bütün doğrular değişiyor. Yeni kurallar ortaya çıkıyor. Bugün bu değişimin arkasında iki önemli güç var; birincisi yeni teknolojiler devreye giriyor, teknoloji üretim ve tüketim kalıpları baştan aşağı yenileniyor. Bugün dünya ikiye ayrılıyor. Teknolojiye, bilgiye, patente, dağıtım ve tüketim kanallarındaki hakimiyete sahip olanlar; diğeri teknolojiyi, bilgiyi, know-how’ı, patenti tüketenler. Ve belirlenen tüketim kalıpları içinde ve kontrol edilen tüketim ve dağıtım kanallarına tabii olanlar. Türkiye birinci bölümde yer alan ülkelerden olmak zorundadır. İkinci bölümde olamayız yani biz edilgen bir ülke olamayız” ifadelerini kullandı. 
 
“YATIRIM SEFERBERLİĞİNİ BİRLİKTE GÖRECEĞİZ”  
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye’de üretimin hızlı artmasıyla birlikte kapasite kullanım oranının yüzde 80’lere ulaştığını belirterek, “2018 yılında ihracatımız önemli bir gösterge olarak Ocak ve Şubat aylarında yüzde 17 ve yüzde 14 arka arkaya iki ay yine çift haneli olarak artmaya devam ediyor. İhracatımızın ve içerideki üretimimizin bu kadar hızlı artması kapasite kullanım oranlarımızı da bir yere getirdi. Yüzde 80’ler. Bu yüzde 80’ler şu demektir; artık Türkiye’de üretim ile ilgili genişleyebileceğimiz yer alan kalmadı. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde çok yoğun bir şekilde imalat sektöründe yatırım seferberliğini birlikte göreceğiz” dedi. 
 
“100 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE TEŞVİK BELGESİ” 
İhracata dayalı büyüme ile birlikte reel sektörü destekleyen açıklamalarda bulunacaklarını belirten Nihat Zeybekci, Mart ayı içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı bir etkinlikte 100 milyar liranın üzerinde yatırım teşvik belgeleri vereceklerini söyledi. Zeybekci “ Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemine sahibiz. Bunu söylerken ne söylediğimin farkında olarak söylüyorum. Her şeyin konuşulabildiği, her şeyin pazarlık edilebildiği ve her şeyin sağlanabildiği yatırım teşvik sistemi dünyanın hiçbir yerinde yok. Bir aksilik olmazsa Mart’ın sonunda Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 100 milyar liranın üzerinde yaklaşık 22 yatırımcıya yatırım teşvik belgelerini vereceğiz. Türkiye olarak buradaki hedefimiz, belirlediğimiz 7-8 sektörde kendi global devlerimizi oluşturmaktır. Bu teşvik sisteminin tek amacı var o budur.” (İHA) 


07.03.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018