AKREP SOKMASI AZ DAHA ÖLDÜRÜYORDU | Denizli Hizmet Gazetesi


AKREP SOKMASI AZ DAHA ÖLDÜRÜYORDUAkrep sokması sonucu kalp fonksiyonlarında ciddi bozulma olan 5 yaşındaki Tuana Uğuz ölümden döndü.


Fethiye’de yaşayan 5 yaşındaki Tuana Uğuz ayakkabısını giyerken içindeki akrep tarafından ısırıldı. Fethiye’de ilk tedavisi yapılan hasta, durumunun ağır olması üzerine Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Hastaneye geldiğinde kalp kasları ve kalp fonksiyonları bozumlu olan minik Tuana, yapılan ilk tedavinin ardından hemen yoğun bakına alındı ve PAÜ doktorlarının mücadelesi sonucu yeniden hayata döndü.  
 
Akrep sokmasının ağır rahatsızlıklara neden olabileceğini ve insan hayatını tehdit ettiğini belirten Çocuk Kardiyoloji BD Başkanı Prof. Dr. Dolunay Gürses, “Akrep sokmalarının özellikle çocuklarda çok ağır seyredebileceğini; çoklu organ yetmezliği, nörotoksisite ve kardiyotoksisiteye yol açarak öldürücü olabileceğini” belirtti. “Tuana’nın geldiğinde akrep zehirine bağlı olarak kalp kasının etkilendiğini, kasılmasının azaldığını, ciddi kalp yetersizliği ve akciğer ödemi tablosunda olduğunu, durumunun hayati risk taşıdığını” söyledi.  
 
Prof. Dr. Gürses bu kadar ağır bir tablonun çocuklarda her zaman yüz güldürücü şekilde sonuçlanamayacağını vurgulayarak daha çok sıcak mevsimlerde görülen akrep sokmalarına karşı dikkatli olunması konusunda aileleri uyardı. 


01.03.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018