TARİHİ KİMLİK SİLİNMEMELİ | Denizli Hizmet Gazetesi


TARİHİ KİMLİK SİLİNMEMELİDenizlili Gazeteci Yazar Seval Uysal, yakın zamanda yıkılacak olan Özel İdare Binasıyla ilgili Tarihi Kentler Birliği Sekreteri olan Denizlili Sezer Cihan ile görüştü.


Denizli’de yakın zamanda yıkımı yapılacak olan Özel İdare Binası ile ilgili Denizlili Gazeteci Seval Uysal’ın sorularını yanıtladı. Tarihi Kentler Birliği Sekreteri görevini yürüten ve aynı zamanda Denizlili olan Sezer Cihan, kentin kültürel dokusunun korunması açısında farklı yöntemlerin izlenebileceğini açıkladı.  
 
SEVAL UYSAL’IN O RÖPORTAJI 
Bugün karşınıza Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Sezer Cihan´la yaptığım röportajı getiriyorum: Bildiğiniz gibi Tarihi Kentler Birliği şehirlerin kültürel dokusunun korunması için çalışır ve bunun için politikalar üretir. Konumuz malum; Özel İdare işhanı´nın yıkımı. İşte o röportaj: 
 
ÖZEL İDARE İŞHANI´NIN BİR İZİ VE KİMLİĞİ VAR! 
 
SEVAL UYSAL: “Uzun yıllar Denizli Belediyesi’nde görev yaptınız, Denizli’yi yakından tanıyorsunuz, Özel İdare İşhanı konusunda görüşünüz nedir? 
 
SEZER CİHAN: Birincisi; kendi döneminde doğru tasarlanmış, bir izi ve kimliği var! ikincisi; yapı oval ve yolu kucaklayan binası estetik duruyor. Yüksekliği azaltılabilir, 1 ve 2. kata kadar traşlanabilir. Bu şekilde bina yükü de azaltılmış olur. Gazi Okulu, eski vilayet binası, taş binalar, hamam ve müzeyle estetik bütünleşme sağlanabilir. Kent müzesi, sanat galerileri, kültür ve sergi alanları ile fonksiyonelleşebilir. 
 
SEVAL UYSAL: Yıkımı konusunda ne diyorsunuz?  
 
SEZER CİHAN Yıkılmasından yana değilim. Hiçbir yapı kendi ölçeğinde değerlendirilmemeli. Biz Özel İdare’yi değil o bölgeyi konuşmak zorundayız. Sadece bu bina değil, o bölgede ne olacak? Bu binayı yapıyı yıkıp yerine ne yapacaksınız? O yapı yıkıldığında cadde yalnızlaşmamalı. Kaleiçi Çarşısı, sebze hali, Bayramyeri birlikte düşünülmeli. Trafiğin yer altına alınması da dahil! 
 
SEVAL UYSAL: Koruma anlayışınız ne, her bina korunmalı mıdır? 
 
SEZER CİHAN: Koruma anlayışımız tekil değil, bütüncüldür. Çünkü birini koruyup diğerini görmezlikten gelemezsiniz. Her bina elbette korumaz, ama her bina da yıkılmaz. Denizli eskiye karşı biraz ilgisiz.  


13.01.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018