DÜNYAYA AÇILAN KANSER BİYOLOJİSİ LABORATUVARI | Denizli Hizmet Gazetesi


DÜNYAYA AÇILAN KANSER BİYOLOJİSİ LABORATUVARITürkiye’nin ender laboratuvarları arasında yer alan ve Pamukkale Üniversitesi İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bulunan, Kanser Biyolojisi Laboratuvarı’nda yapılan küçük hücre dışı akciğer kanseri invazyonunun moleküler mekanizmaları konularındaki araştırmaları Türkiye’de tek olma özelliğine sahip.


Altyapı ve laboratuvar olanaklarını ileri teknoloji alanında geliştirerek ülke kalkınmasında önemli yer tutan sektörlere, bilimsel yayın ve dış destekli projelere, temel araştırmalar ve ürün/üretim için gerekli test ve analiz hizmetleri veren PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma MerkeziKanser Biyolojisi Laboratuvarı,bünyesinde akciğer kanseri invazyon ve metastazı üzerinde yapılan çeşitli akademik çalışmalarla dünya çapında bilim literatürüne katkı sağlıyor. 
 
Kanser Biyolojisi Laboratuvarı’ndayapılan araştırmalar ve TÜBİTAK destekli projeler hakkında bilgi veren Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı ve PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hakan Akça, 2004 yılından bu yana akciğer kanser invazyonunun moleküler mekanizmaları konusunda birçok araştırma yaptıklarını belirterek bu araştırmaların dünya çapında akademik dergilerde yayınlandığını ifade etti. 
 
‘DÜNYA LİTERATÜRÜNDE KABUL EDİLEN BİR LABORATUVAR’ 
TÜBİTAK desteği ile yapılan tüm projelerin toplamda yaklaşık iki milyon liralık bir maliyeti olduğunu belirten Prof. Dr. Akça, bu maddi kaynaklar ile kurulan laboratuvar ile hem yüksek lisans ve doktora öğrencilerine maaşlı olarak projelerde görev verildiğini hem de araştırma sonuçlarında çıkan sonuçların dünyada kanser konusunda saygın akademik dergilerde yer alarak bilim literatürüne geçen araştırmalar olduğunu söyledi. PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bulunan Kanser Biyolojisi Laboratuvarıdünya literatüründe kabul edilen bir laboratuvar olduğunun altını çizen Prof. Dr. Akça, ayrıca küçük hücre dışı akciğer kanseri metastazına sebep olan invazyonları ve moleküler mekanizmaları konusunda araştırma yapan Türkiye’de tek araştırma merkezi olduğunu da vurguladı. 
 


11.01.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018