HEDEF 5 MİLYAR DOLAR | Denizli Hizmet Gazetesi


HEDEF 5 MİLYAR DOLARTürkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonunda gerçekleştirilen Türkiye-Kanada İş Forumunda ülkemizi TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert temsil etti. Kocasert iki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkartmak olduğunu belirtti.


Türkiye’den 40 kişilik bir heyetin yer aldığı Türkiye-Kanada İş Forumunda Türkiye İhracatçılar Meclisi heyetine Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen de eşlik etti. Toronto Üniversitesi Kulübü’nde gerçekleştirilen ve Ontario Eyaleti İnovasyon Bakanı Reza Mouridi, Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Denzil-Minnan-Wong ve çok sayıda Kanadalı iş adamının da hazır bulunduğu etkinlikte iki ülke arasındaki işbirliği fırsatları ele alındı.  
 
‘KANADA ÖNCELİKLİ PAZARLARIMIZ ARASINDA’ 
Organizasyonun sabah oturumunda değerlendirmelerde bulunan TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, iki ülkenin çok uzun yıllardır dost ve müttefik ülke olduğunu belirterek, Kanada iş çevreleri ile birçok ortak proje gerçekleştirmek istediklerinin altını çizdi ve Kanada’nın ülkemizin öncelikli pazarları arasında yer aldığını vurguladı. 
Türkiye ile Kanada’nın çeşitli işbirliklerine açık olduğunu ifade eden Kocasert, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kuzey Amerika pazarında, ABD’den sonra en güçlü ülkenin Kanada olduğunu görüyoruz. Yakın gelecekte, Kanada ile orta ve uzun vadeli birçok projeye imza atacağımıza ve iki ülke arasındaki dış ticaret rakamını daha üst noktalara taşıyacağımıza inanıyoruz. 2013 yılında iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2,3 milyar USD ile zirveye ulaşmıştı. Ancak; o tarihten sonra yaşanan gelişmeler ve dünya ekonomisindeki daralma da dikkate alındığında, Türkiye-Kanada dış ticaret hacmi 2 milyar USD’nin altına geriledi. 2017 yılında ise bu rakamda ciddi bir artış olduğunu görüyoruz ve şimdiden 2,5 milyar USD rakamını geride bıraktık. Hedefimiz kısa vadede bu rakamı 3 milyar USD’ye, orta vadede ise 5 milyar USD’ye taşımak” dedi.  


07.12.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018