İŞ DÜNYASI MUTLU | Denizli Hizmet Gazetesi


İŞ DÜNYASI MUTLUTürkiye İstatistik Kurumu tarafından 2017 yılının ikinci çeyreğine ilişkin açıkladığı büyüme rakamları iş dünyasında sevinçle karşılandı.


Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert, ikinci çeyrekte açıklanan büyüme rakamlarının, yılın geri kalan dilimi için de önemli olduğunu ifade ederken, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, yüzde 5.1’lik büyümenin, Türkiye ekonomisinde doping etkisi yapacağını söyledi.  
Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı ve TİM Başkan Vekili Süleyman Kocasert, “2017’nin ikinci çeyreğinde ülke ekonomisi yüzde 5,1 büyüdü. Yüzde 5 olarak gerçekleşen ilk çeyrek büyümemiz de yüzde 5,2 olarak revize edildi. İlk iki çeyrekte açıklanan güçlü büyüme verileri, yılın geri kalanı için de önemli bir ipucu niteliğinde” ifadelerini kullandı.  
 
‘NET İHRACATIN KATKISI 1,68 PUAN’ 
İç talebin canlanmasıyla birlikte büyüme rakamlarının arttığını ifade eden Kocasert, “İç talebin canlanması, vergi indirimleri ve kredi genişlemesine ek olarak ekonomide yaşanan beklentilerin iyileşmesi ve belirsizliklerin ortadan kalkması neticesinde öngörülebilirliğin artması, ekonominin canlanmasını ve büyüme rakamlarının artışını beraberinde getiriyor. 
İhracatımızdaki en önemli pazar konumunda bulunan Avrupa ile emtia ihracatçısı ülkelerin taleplerindeki yükselişin de büyüme rakamlarımıza ciddi artısının olduğunu görüyoruz. Net ihracat ikinci çeyrekte büyümeye 1,68 puan pozitif katkı sağladı. Böylece, yılın ilk yarısındaki büyümenin 1,98 puanı net ihracattan kaynaklandı. Yılsonu büyüme rakamımız OVP’de yüzde 4,4 olarak belirlenmişti. Ekonomiye ilişkin öncü göstergeler ile artan turizm ve ihracat rakamlarımızı bir arada değerlendirdiğimizde bu hedefi geride bırakacağımız kanaatindeyim” dedi.  
 
ERDOĞAN, ‘BÜYÜME DOPİNG OLACAK” 
Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ise, yüzde 5.1’lik büyümenin, Türkiye ekonomisinde doping etkisi oluşturacağını söyledi. DTO Başkanı Uğur Erdoğan, ilk çeyrek büyümenin yüzde 5 gerçekleşmesi sonrasında ikinci çeyrek büyümenin yüzde 5.1 olmasının ekonomideki bilinçli atılımlar sonrasında elde edildiğini belirterek, “2016 yılı son çeyreğinden itibaren uygulamaya başlanan piyasaları canlandırma politikaları sonuç vermeye devam ediyor. Reel sektöre verilen desteklerin karşılığının, ekonomik tablolara yansımış olması moralimizi yükseltti. İlk ve ikinci çeyrek büyümenin yüzde 5 civarında olması, gelecek dönemler için de bizlere umut olmuştur. Hükümetimizin iş dünyasının yanında yer alarak hayata geçirdiği uygulamalar dolayısıyla teşekkür ediyoruz.” dedi. 
İlk çeyrek göstergelerinde sanayi üretimindeki büyümenin yüksek çıkmasının ikinci çeyrek büyümesine olumlu katkı sağladığını vurgulayan Başkan Erdoğan, “Ekonomimiz, olumlu yönde ilerlemesini sürdürmektedir. Sanayi alanındaki yatırımlar ile Türkiye daha da büyüyecektir” diye konuştu. 
 
‘PİYASADA GÜVEN VAR’  
Büyümenin sürdürülebilir ve kalıcı olacağının sinyallerinin geldiğini ifade eden Başkan Erdoğan, “İstikrar, rakamlara büyüme olarak yansıdı. Şu anda piyasalarda güven hakimdir. İş dünyasının, üretimine, istihdamına ve ihracatına katkı sağlayacak desteklerin devam etmesi ülkemizin önünü açmaya devam edecektir” şeklinde konuştu. 
 
 
 


11.09.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018