DENİB’DEN İHRACAT REKORU | Denizli Hizmet Gazetesi


DENİB’DEN İHRACAT REKORUDenizli İhracatçılar Birliği yeni bir rekora daha imza attı. Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat ağustos ayında 224 milyon USD olarak gerçekleşti. Bu rakam, DENİB’in ilk ihracat rakamlarının açıklandığı 1994 yılından beri ulaşılan en yüksek değer olarak kayıtlara geçti.


Ekonomisi 3 T üzerine kurulu olan Denizli ihracat rekoru kırmaya devam ediyor. Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat ağustos ayında 224 milyon USD olarak gerçekleşti. Bu rakam, DENİB’in ilk ihracat rakamlarının açıklandığı 1994 yılından beri ulaşılan en yüksek değer olarak kayıtlara geçti. Bu performansın bayram hediyesi niteliğinde olduğunu ifade eden Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı ve TİM Başkan Vekili Süleyman Kocasert, “Ağustos ayında gösterdiğimiz performans hepimiz için bayram hediyesi oldu. Daha önce, en yüksek ihracat değerini 223 milyon USD ile 2013 yılının kasım ayında yakalamıştık. Son iki yıllık süreçte, küresel ekonomideki gerilemenin ve dünya mal ticaretinin daralmasının etkilerini oldukça yakından hissetmiştik. Ancak şunu önemle belirtmek isterim ki; piyasalara hâkim olan ılımlı hava ve dünya ekonomisinin yeniden büyüme yönünde güçlü sinyaller vermesi bundan sonrası için de pozitif senaryoların ve yeni rekorların ipucu niteliğinde” dedi.  
 
LOKOMOTİF SEKTÖR TEKSTİL VE KONFEKSİYON 
Denizli ihracatının lokomotif sektörlerinin tekstil ve konfeksiyon olduğunu hatırlatan Kocasert, “Ağustos ayında yüzde 5 artarak 133 milyon USD olan tekstil ve konfeksiyon ihracatımızın, toplam ihracatımız içindeki payı yaklaşık yüzde 60. Bu sektör içinde pastanın büyük dilimini ise havlu, bornoz, çarşaf ve nevresim grupları oluşturuyor. Bu ürün gruplarının ağustos ayındaki ihracatı 82 milyon USD. Bunun yanı sıra; elektrik, elektronik, madencilik, demir-demir dışı metaller ve gıda sektörlerinde de güçlü ihracat artışlarıyaşanmaya devam ediyor. İlimizde ihracat yapan sektör çeşitliliğinin artması gelecek adına umut ve cesaret verici” dedi.  
 
‘YENİ PAZARLARDA BOY GÖSTERECEĞİZ’ 
Denizli ihracatının aynı performans ve azimle daha çok pazarda yer almaya devam edeceğini belirten Kocasert, “Denizlili ihracatçılar olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem var olan pazarlarda etkinliğimizi sürdüreceğimize hem de yeni pazarlarda boy göstererek ülkemiz ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğimize inanıyoruz. Ağustos ayında kırdığımız ihracat rekoru için tüm ihracatçılarımıza bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadeleri kullandı.  
 


06.09.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018