RUSYA VE TÜRKİYE BİRBİRİNİN ASLA RAKİBİ DEĞİL | Denizli Hizmet Gazetesi


RUSYA VE TÜRKİYE BİRBİRİNİN ASLA RAKİBİ DEĞİL86. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) basın toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, fuarın partner ülkesi olan Rusya ve Türkiye’nin birbirinin asla rakibi olmadığını ancak birbirini tamamlayacak büyük imkanlara sahip olduğunu söyledi


Bu akşam kapılarını açacak olan 86. İEF’in basın toplantısı; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve 26 ülkeden temsilcilerin katılımı ile yapıldı. Rusya Federasyonu’na bu yılki İEF’e katılım göstermeleri için ısrarda bulunduğunu kaydeden Zeybekci, “Kendilerine çok ısrar ettim. ‘Bu seneki tarihi İzmir Fuarı’na Rusya’nın katılmasında büyük bir anlam var’ dedim. Kendileri kısa sürede katılma kararı aldı. Bunun Türkiye’de çok büyük bir karşılık bulduğunu kendileri de fark edeceklerdir. Kendileriyle bu toplantıdan sonra Rusya ile ortak iş forumu düzenleyeceğiz 500 Türk iş adamı 250 Rus iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelecek. Rusya ve Türkiye arasındaki iş forumu ile İzmir’in canlı ruhunu aramızdaki ikili ilişkilere yansıtacağız. Rusya ve Türkiye birbirinin rakibi asla değil, birbirini tamamlamada ise büyük imkanlara sahip” dedi. 
 
ENERJİ ALANINDA BÜYÜK YATIRIMLAR 
İzmir’in 10 bin yıldan bu yana bu coğrafyanın Asya’nın Avrupa’ya; Avrupa’nın Asya’ya açılan kapısı olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, şöyle devam etti: “İzmir, İpek Yolu’nun denize ilk ulaştığı liman olmuştur. İzmir çok özellikli bir şehirdir. 5 bin civarında ihracatçımız, 13 aktif organize sanayi bölgemiz, iki serbest bölgemiz, iki teknoloji geliştirme bölgemiz İzmir’i ayrı merkez haline getiriyor. Türkiye G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 3. ülke konumunda. Türkiye fırsatlar ülkesi. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar Türkiye, en çok enerji yatırımının yapılacağı ülke olacaktır. Ulaştırma, haberleşme, savunma, tarım ve inşaat teknolojileri ile fırsatlar ülkesidir. Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini de enerji alanında bu sene itibariyle kullanacağız. Enerji alanında büyük yatırımların bu sene hayata geçirildiğini hep beraber göreceğiz.” 
“ENERJİ, RUSYA VE TÜRKİYE’NİN İŞBİRLİĞİNİN TEMELİ” 
Rusya Federasyonu ve Türkiye olarak çok yönlü işbirliğini geliştirdiklerini vurgulayan Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak da, “İşbirliğimizi geliştiriyoruz. Biz bununla birlikte ikili, ticari ve ekonomik işbirliğini sürekli geliştiriyoruz. Ticaret hacmi ilk yarısında yüzde 28 oranında arttı. İkili işbirliğinin ana alanlarında da gelişmeler sağlandı. Bu fuar doğrudan diyalog kurmak amacıyla çok iyi bir alandır. İş çevreleri temaslarını geliştirebiliyorlar. Fuarın ana temaları olan enerji ve inovasyon konuları, dünyanın enerji alanında gelişme isteğini yansıtıyor. Enerji, Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin temelini oluşturuyor” diye konuştu.(İHA) 


18.08.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018