‘İTHAL BUĞDAY, ÇİFTÇİYİ BİTİRME PLANIDIR’ | Denizli Hizmet Gazetesi


‘İTHAL BUĞDAY, ÇİFTÇİYİ BİTİRME PLANIDIR’Türkiye’nin ithal buğday alma çalışmasının çiftçiyi bitirme planı olduğunu belirten CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, bu kararın çiftçiyi bitireceğini ifade ederek, böyle bir çalışmanın yapılmasının yanlış olduğunu belirtti.


Türkiye’nin tarım alanında kendi kendine yete bilen bir ülke olduğunu belirten CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, “Türkiye tarımda kendi kendine yeten bir ülke iken, ihtiyaçlarımızı karşılamayı geçtik, kendi kendini bitiren ülke olmaya doğru gidiyoruz. Hiçbir iktidar tarımını, çiftçisini, üreten kesimleri bu kadar hafife alıp yokuş aşağı bir sona doğru sürüklememiştir. Dünyanın hiçbir yerinde hasat vakti buğday ithalat vergisini sıfırlama kararı verilmemiştir. Bu karar çiftçinin, üreticinin sonunu getirmektir” dedi.  
 
Rekolte oyunlarıyla üreticinin zor durumda bırakıldığını ifade eden Arslan, “Şimdiye kadar hiçbir iktidar hububattan geçinen milyonlarca nüfusu bu kadar zor duruma sokmamıştır. Gelişmiş ülkelerde iktidarlar ihtiyaçlarına yönelik olarak 5’er-7’şer yıllık tarım bütçesi yaparken, rekolte oyunlarıyla üreticisini zor duruma sokmazken, bizde tarım destekleri bırakın ileriye dönük açıklanmayı, geride bıraktığımız dönemin destekleme rakamları bile yılan hikayesine döndü. Hiçbir zaman erken açıklanmadı, yeterli destek de verilmedi. Çiftçi her sene hasadını borçla kapatmak zorunda kalmıştır. Emek veren, bütün yıl boyunca gözü mahsulünde olan çiftçimiz borcun içinde yüzmeye başlamıştır. Çiftçimiz, o kadar emeğe rağmen borcunu borçla kapatmak durumuna gelmiştir. Hasadı yarılamış, hatta bitirmiş bölgelerimiz var. Pazar ve maliyet sorununa çare bekleyen, kuraklık ve dolu afetiyle ürünü bu yaz zarar gören çiftçimiz, şimdi de akılalmaz, vatanseverliği sorgulanır bir buğday ithalatı kararıyla adeta burnundan soluyor” dedi.  
Yaşanan bu durumlar karşısında çiftçinin bitirileceğini belirten Arslan, “Hasat zamanı çiftçiye atılacak en büyük kazık ithal buğdaya izin verilmesidir. Türk çiftçisini ithal ürün önünde eli boş bırakmak, zora sokmak vatanseverliği sorgulatır. Gelecek yılın destekleme primini açıklaması gerekenler, daha bu yılın desteklemesini açıklayamadı. Hala yetersiz mazot desteğiyle, havza bazlı ürün desteğiyle çiftçiyi şaşkın halde bırakanlar, üreticimizi girdi maliyetleri önünde çaresiz bırakmıştır. Yeni Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba içi boş iyiniyet beyanlarını bırakmalı, koltuğundaki tebrikleri kabul etme mesaisini geçip ithalata dayalı tarıma son vererek, yerli ve milli bir tarım politikası için çalışmaya başlamalıdır. Yoksa kendi kendine yeten bir ülke değil, kendi kendini bitiren bir ülke konumuna geleceğiz. Böyle giderse, çiftçi iyice bitecek,tarlasını ve köyünü terk eden bir duruma gelecektir” ifadelerini kullandı.  


10.08.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018