İHRACAT OLUMLU ETKİLENİR | Denizli Hizmet Gazetesi


İHRACAT OLUMLU ETKİLENİRTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Süleyman Kocasert, Euro’nun Dolar karşısında değer kazanmasının ihracatı olumlu etkileyeceğini söyledi.


2008 küresel krizinin ardından dikkatlerinin dünyanın dinamo ekonomileri olan ABD ve AB’nin para birimlerinde, Dolar ve Euro üzerinde olduğunu belirten DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, “ABD parasal genişleme politikalarının sonuçlarını daha erken almış ve 2016 yılı boyunca Dolar Euro karşısında güçlü kalmıştı. Öyle ki Trump’ın seçildiği 8 Kasım 2016 ile Başkanlık yeminin edildiği 20 Ocak 2017 arasında Euro karşısında değer kazanışını hızlandırmış ve bir ara parite 1.04 seviyesini görmüştü. Bununla da kalmamış, beklentiler tarafında, 1 Dolar 1 Euro olur mu savı sıklıkla dile getirilir olmuştu” dedi. 
 
AVRUPA EKONOMİSİ TOPARLANIYOR 
Gelinen noktada, geçen hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanının, ekonomideki göstergelerin olumlu işaretlerine vurgu yaparak, sonbahar aylarından itibaren parasal genişlemenin azalabileceğinin sinyalini güçlü bir şekilde verdiğini belirten Kocasert, “Açıkçası Dolar’da olduğu gibi, bu yeni politika hayata geçtiğinde Euro’nun değer kazanması da doğal sonuç olacak. Rahatlıkla ifade edebiliriz ki, 1 Euro 1 Dolar olur mu tartışmaları uzun bir süre rafa kalkacak gibi görünüyor. Hatta önümüzdeki dönemde 1,20 düzeyinde bir parite hiç de sürpriz olmayacak” dedi. 
 
İHRACATA ETKİSİ OLUMLU OLUR 
Euro’nun Dolar karşısında değer kazanmasının ihracatı olumlu etkileyeceğini kaydeden Kocasert, “Ülke olarak da, Denizli olarak da ihracatımızın kabaca yarısını hatta daha fazlasını Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Bu noktada ihracatı gerçekleşen ürünlerin dolar karşılığının artacağını öngörmek mümkün. Hatırlanacağı üzere, 2015 yılı ihracat performansımız değerlendirilirken, düşüşte 8 Milyar Dolarlık bir parite etkisi olduğunu özellikle vurguluyorduk. Parite etkisinin yeniden lehimize dönmesi durumunda bunun olumlu sonuçlarını hep birlikte gözlemleyeceğiz. Unutmamamız gereken bir nokta da şu ki; Avrupa Ekonomisinin olumlu yöne evrilmesi, parite etkisinin de ötesinde en büyük pazarımızdaki talebin de canlanmasına yol açacaktır” dedi. 


24.07.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018