BAKAN ´HODRİ MEYDAN´ DEDİ | Denizli Hizmet Gazetesi


BAKAN ´HODRİ MEYDAN´ DEDİEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu ay içinde Avusturya´yı ziyaret edeceğini açıkladı. Avusturya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci´nin 15 Temmuz etkinliğine katılmasına izin vermediğini açıklamış, iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginliğe neden olmuştu.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Al Thanı ile bakanlıkta düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Bakan Zeybekci, Katar’ın haksız bir şekilde bazı uygulamalara tabi tutulduğunu belirterek, bu süreçten sonra Thanı ile temasa geçtiğini anlattı. Zeybekci, konuya ilişkin “Böyle anormal durumlarla karşılaşmadığı için biz de alışkın olduğumuz için kendisi ile beraber olmak istedim ve telefon ettim kendisine” şeklinde konuştu. 
Zeybekci, 197 kargo uçağı, 16 tır ve 1 gemi ile Katar’ın günlük ihtiyaçlarını tedarik ettiklerini kaydederek, Katar ile ekonomik ve ticari ilişkileri güçlendirmek istediklerine vurgu yaptı. İkili görüşmenin detaylarına ilişkin bilgiler paylaşan Zeybekci, Thanı ile iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin yol haritasının konuşulacağını söyledi. 
Bakan Zeybekci, Avusturya ile sürdürülen ilişkilere ilişkin ise şunları kaydetti: 
“Türkiye´nin duruşu bellidir. Türkiye, şu anda içinden geçtiği süreç itibari ile demokrasi, insan hakları ile ilgili dünyada hiçbir ülkeden veya hiçbir merciden ders ve tavsiye alacak noktada değildir. İhtiyacımız da yoktur. Avusturya ile ikili ticari ilişkilerimiz 2.6 milyar dolar civarında. 2017 yılında şu anki artış trendimize bakacak olursak da 3 milyar doları hedefliyoruz. Avusturya ile olan ilişkilerimiz ticari ve ekonomiktir. Avusturya bizim için önemli bir ticari ortaktır. Muhtemelen bu ay içerisinde Avusturya’ya bir ziyaretimiz olacaktır.” 
Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Al Thanı ise 5 Haziran günü Katar’a ani bir şekilde ambargo uygulandığına dikkat çekerek, “Bu ambargo çok gereksiz sebeplerden dolayı uygulanmaya başlanmıştır. Kara, deniz ve hava sınırlarımız tamamen kapatılmıştır. Bu tip durumlara hazırlıklı bir ülke olarak daha önceden hazırlıklarını yapmıştık. Dolayısıyla elimizde bir plan vardı ve bu planı hemen uygulamaya soktuk” ifadelerini kullandı. 
Thanı, Katar’ın ekonomisinin güçlü olduğunun altını çizerek, Katar’ın dünyada en fazla gelişme gösteren ülkeler arasında yer aldığını aktardı. Thanı, “Katar’ın ekonomisi güçlüdür. Çeşitlilik arz eder, bir şeye bağlı kalmaz. Katar aynı zamanda dünyada en büyük doğalgaz ihraç eden ülkelerden bir tanesidir” dedi (İHA) 


12.07.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018