AVUSTURYA’YA CEVAP GECİKMEDİ | Denizli Hizmet Gazetesi


AVUSTURYA’YA CEVAP GECİKMEDİAvusturya’nın, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci´nin 15 Temmuz kutlamaları için ülkeye girişinin yasaklandığını açıklaması üzerine Ekonomi Bakanlığı’ndan jet açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Avusturya’da herhangi bir etkinlik düzenlemesi talebi olmadığı belirtilerek, “Sayın Bakanımızın Avusturya veya dünyanın herhangi bir yerindeki vatandaşlarımızla bir araya gelmesi için kimseden izin alması gibi bir durum da asla söz konusu değildir” denildi.


Sabah Avusturya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 15 Temmuz etkinliği için ülkeye girişinin yasaklandığını söylediği haberi yerli ve yabancı basın kuruluşlarında yer almıştı. Sözcünün, “Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’un Türk Ekonomi Bakanının ülkeye girişini yasakladığını doğrulayabilirim” ifadelerini kullandı. Etkinliğin büyük olacağını ifade eden Avusturyalı Sözcü, ziyaretin Avusturya’daki kamu düzeni ve güvenliğini tehlikeye atabileceğini iddia etti” ifadelerine yer verilmişti.  
Haberin üzerine Ekonomi Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Bazı yerli ve yabancı basın kuruluşlarında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 15 Temmuz 2017 tarihinde Avusturya’da yapılacak bir etkinlik için Avusturya’ya girişine izin verilmediği yönünde haberler yer aldığı belirtilen açıklamada, “Basına konu olduğu şekliyle Sayın Zeybekci veya Bakanlığımız tarafından Avusturya’da 15 Temmuz 2017 tarihinde herhangi bir etkinlik düzenlemesi talebi olmamıştır. Öte yandan, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci´nin Avusturya ile Ticari ve Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Avusturya Dışişleri ve Ekonomik İşler Bakanları ile yakın gelecekte görüşmeler gerçekleştirilmesi yönünde programımız olmakla birlikte, bu konu muhataplarımız nezdinde talep haline dönüştürülmemiştir. Karşılıklı görüşme talep edilmesi halinde ise bunun sorun teşkil edeceği, en basit nezaket kuralları gereğince akla dahi gelmemektedir. Diğer taraftan, Sayın Bakanımızın Avusturya veya dünyanın herhangi bir yerindeki vatandaşlarımızla bir araya gelmesi için kimseden izin alması gibi bir durum da asla söz konusu değildir” denildi.  
 


10.07.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018