HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU | Denizli Hizmet Gazetesi


HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONLUĞURomanya’da yapılan U17 Yaş Grubu Satranç Şampiyonasında dünya üçüncüsü olan Denizlili Batuhan Özen, hedefinin dünya şampiyonluğu olduğunu söyledi.


Romanya’da yapılan U17 Yaş Grubu Satranç Şampiyonasında dünya üçüncüsü olan Denizlili Batuhan Özen, hedefinin dünya şampiyonluğu olduğunu söyledi. 
ODTÜ Geliştirme Vakfı Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Batuhan Özen, Romanya’daki başarısıyla Denizli’nin gururu oldu. Hizmet Gazetesi’ne evinde açıklamalarda bulunan Batuhan Özen, satranç oynamayı 7 yaşındayken ağabeyinden öğrendiğini belirterek, “7 yaşından beri kendi yaş grubumda Denizli’de birçok kez şampiyon oldum. Geçen yıl ilk Türkiye şampiyonluğunu kazandım. Bu yılın başında yapılan 17 Yaş Türkiye Şampiyonasında yine birinci oldum. Romanya’da düzenlenen ve 576 yarışmacının mücadele ettiği Dünya Okullar Satranç Şampiyonasında da dünya üçüncüsü olarak ülkeme madalya kazandırdım” dedi. Dünya üçüncüsü olduktan sonra, insanların kendisine farklı gözle baktıklarını, kendisini örnek almaya çalışan çocuklar olduğunu gördüğünü, bunun kendisini çok mutlu ettiğini ve gurur verdiğini vurgulayan Batuhan Özen, “Bundan sonraki hedefim dünya şampiyonu olmak. Endüstri veya uçak mühendisi olmak istiyorum. İleriki yıllarda ise esas mesleğimin yanında satranç antrenörlüğü yapmayı veya satranç kulübü açarak genç yeni yetenekler keşfetmeyi de isterim” dedi. Satrancın çocukları daha sakin bir hale getirdiğini belirten genç sporcu, “Mental ve sosyal açıdan gündelik problemleri daha pratik yoldan çözmek adına satrancın çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. 
‘YETENEKLİ ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKALIM’ 
Batuhan’ın satranca çok küçük yaşta başladığını belirten baba Süleyman Nazif Özen, “Romanya’da elde ettiği ve ülkemiz hem de ilimiz için büyük önem taşıyan başarı bizi tarif edilemez mutluluk yaşattı. Kendisine müteşekkiriz. Batuhan’ın çok düzenli bir yaşamı var. Eğitim yaşamında da aynı şekilde başarılı. Diğer sosyal anlamda da gerçekten olumlu tepkiler alıyoruz” dedi. Başarılı çocukların ve genç sporcuların desteklenmesi gerektiğini söyleyen Süleyman Nazif Özen “Batuhan’ın bu başarıyı yakalamasında belki bizim desteğimiz de önemliydi ancak Denizli’de birçok gencin bu konuda yetenekli olduğunu biliyorum. Maddi imkansızlıklar nedeniyle aileleri yeterince destek veremediği için başarı konusunda yeterince ilerleyemiyorlar. Bunun için Denizli sanayi kenti. Burada birçok firmanın bu spor dalına destek vermesini ve bu genç yeteneklerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa üçüncüsü olan bir sporcunun maalesef hiç gündeme gelmediğini ve maddi imkansızlıklar nedeniyle bu sporu bırakmak zorunda kaldığını sözlerine ekleyen Özen, “Bu tür olaylar insanı gerçekten üzülüyor. Bu spor dalına biraz daha destek olunması gerektiğini, öne çıkan bu çocuklarımıza sahip çıkılması ve gerekli imkanların sağlanması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 
‘OĞLUMLA GURUR DUYUYORUZ’ 
Batuhan Özen’in annesi Zeliha Özen, çocuklarının bu başarısıyla gurur duyduklarını ifade ederek, “Bu başarı kolay gelmedi. 11 senelik bir emeğin karşılığında bu başarıyı yakaladı. Oğlum düzenli beslendi düzenli ve programlı çalıştı. Bu başarısını derslerinde de gösterdi. Bizi hiç üzmez. Aralarda bilgisayar da oyun oynuyor sanırsınız ama Batuhan Satranç oynuyordur” dedi. Batuhan’ın ağabeyi Mehmet Gökhan Özen ise, kardeşinin ilk katıldığı turnuvadan ödülle ayrıldığını belirterek, “O zaman Batuhan’ın iyi bir şeyler yapabileceğini fark ettik. O zamanlar ben de turnuvalara katılıyordum. Bir turnuvada kardeşimle eşleştik. O maç Batuhan’ı ilk ve son yenişim oldu. Batuhan bir daha bana fırsat vermedi. En son dünya üçüncüsü olması bizi çok gururlandırdı. İnşallah çok daha iyi başarılara imza atacağını düşünüyorum” dedi.  


05.05.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018