SON DAKİKA

103 AMİRAL VE DEMOKRASİ (06.04.2021)

Bu haber 06 Nisan 2021 - 10:29 'de eklendi ve 68 views kez görüntülendi.

Çok şükür gündemi olmayan bir memleket olduğumuz için, 103 amiralin gece yarısı yayınladığı bildiriyle de uğraşıp ülkemize çağ atlatacağız inşallah!

Bildiriyi baştan sona okudum. Bazı cümlelerine katılmıyorum. Bazı cümlelerdeki üsluba iştirak etmiyorum. Yayına verilme saati olarak gece yarısının seçilmesinin geçmişte yaşanan muhtıra ve benzeri olayları hatırlatması açısından doğru olmadığını düşünüyorum.  Ama herkes gibi amirallerin de, muhasebecilerin de, sporcuların da, çiftçilerin de kendi alanları ile ilgili konularda düşüncelerini ifade etme özgürlüğüne sahip olduğunu düşünüyorum.

Yine bu kadar amiralin Mavi Vatan’da yaşanan zor zamanlarda buna benzer bir bildiri yayınlamaması ve bu konuda bir kamuoyu oluşturmamasını da eleştiriyorum. Amiraller, sadece muhalefetin görevini yerine getirmek için açıklama yapmaktan ziyade, doğru bir adım atıldığında destekleyerek yol gösterici de olabilir. Daha da ötesi kurmay zekaya sahip bu kadar amiral, iktidarın bu açıklamanın üzerinden nasıl geçeceğini hesap etmesi lazım.

Ancak;

Bu bildiriden darbe çağrısı olduğunu anlamak nasıl bir zihniyetin ürünü, onu hiç anlayamıyorum. Birkaç hafta önce emekli 126 büyükelçi, Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Sözleşmesiyle ilgili bildiri yayınladılar ve düşüncelerini ifade ettiler. Orada da doğru ve yanlış bulduğum cümleler var. Kimse darbe bildirisi diye ayağa kalkmadı.

Amirallere üslup ve yayın saati ile ilgili eleştiriler kabul edilebilir ancak ‘darbe’ diye ayağa kalmak ne demek! Üniversitelerden, Jandarması’na, polisinden, Aile Bakanlığı’na kadar herkes ‘Haddinizi bilin, sabrımızı sınamayın, sizi donunuzla yakalarız’ gibi cümleler kuruyor.  Keşke bu yapıları bebek katiline mektup yazdırılırken de görseydik! Devletin kanalına başka bir katil çıkarılırken de ‘ama demokrasi buna izin vermez’ diyebilselerdi! Şimdi herkes ‘demokrasi havarisi’ olmuş, siyasi rant sağlamak için ülkenin gerginliğini düşünmeden konuşuyor. Zaten gerek ekonomi gerek çevremizde bir çok sorunla boğuşan bir Türkiye var. Biz iç cepheyi sıkı tutmamız gerekirken nasıl ayrışırız, nasıl takışırız onun derdindeyiz. İnanılır gibi değil!

Bu bildiriden darbe çağrısı ya da muhtıra falan çıkmaz. Yanlış üslubun ve Türkiye şartlarında yanlış saatte açıklamanın bazı doğru sözlerin celladı olduğu sonucu çıkar ama. Ülkede son 1 ayda gece yarıları yapılan açıklamaların, görevden almaların da artık son bulması gerektiğini ifade etmek lazım!

Son söz olarak;

Hayatında iktidara oy vermemiş birisi olarak 15 Temmuz darbe girişiminde, darbenin kimden geldiğine bakmadan Çardak Havaalanı’nda sabahlamıştım. Bugün olsa tereddütsüz yine yaparım. İktidarın yaptığı şeyleri onaylamamak onu sandık dışında başka bir yolla indirmeyi akla getiremez.

Merhum Türkeş’in dediği gibi: En kötü demokrasi, en iyi askeri yönetimden daha iyidir.

(06.04.2021)

Emrah Varol
Emrah Varolemrahvarol20@hotmail.com
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma