SON DAKİKA

MÜBADELE VE MÜCADELE (02.04.2021)

Bu haber 02 Nisan 2021 - 10:32 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

Bu kelimeyi herkes duymuştur veya biliyordur. Arapça kökenli bir kelimedir, Türk Dil Kurumuna göre de “değişim” demektir.  Ancak mübadele diyerek geçilen bir kelime değildir. Mübadele bundan tam 97 yıl önce bugün gerçekleşen bir hayat mücadelesidir.

Osmanlı Devleti 1912 yılında, Balkan Savaşı sonrasında Rumeli‘deki topraklarının neredeyse tamamına yakınını kaybederken geride, Osmanlı iken bir anda başka bir devletin azınlık statüsündeki vatandaşları konumuna düşen yüzbinlerce Müslüman Türk bırakmıştı. Yunanlar tarafından potansiyel tehlike olarak görülen Epir bölgesindeki, Selanik ve çevresindeki şehirler ile birlikte adalardaki Müslümanlara karşı yoğun baskı ve yer yer katliamlar yapılmaktaydı. Bu durum yaklaşık on sene sürmüştü.

1923 yılında Lozan Barış Antlaşması‘na ek olarak yapılan sözleşme uyarınca Türkiye Cumhuriyeti ve Yunanistan Krallığı‘nın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutulması ile mübadele gerçekleşti. Resmi rakamlara göre 355 bin, kendi imkanları ile gelenlerle sayı 463 bin kişi, bir dönem Osmanlı toprakları olan memleketlerinden Türkiye’ye göç ettirilmiştir. Orada bırakılan toprak ve evlerinin yerine Türkiye’de Rumların boşalttığı evler ve araziler kendilerine eksik ve yıkılmış bir şekilde verilmiştir.  Uzun süren hayat mücadelelerinde devletten maaş veya yardım almadan hayatta kalmayı başarmış ve Türkiye’ye çağdaş hayatın kesitlerini öğretmişlerdir. Denizli’ye gelen mübadil sayısı 2 bin 728’dir . Bu sayı 1924-1927  yıllarında 245 bin 48 olan Denizli nüfusunun yüzde 1,11’ine eşittir. İlk geldikleri yıllarda tekrar evlerine dönme umutlarını içinde yaşamışlar, ancak yıllar geçtikçe içlerinde ki vatan hasreti sönmüş ve artık kalmayı kabullenmişlerdi. Şimdi mülteciler gibi genç yaşta nargile ve cinsel taciz gibi suçlamalarla değil, çalışkanlıkları, esnaflık ve çiftçilikte gösterdikleri başarılarla geldikleri bölgelerde örnek olmuşlardır. Suyun öte yanı, Rumeli veya balkanlar diye adlandırdıkları ana vatanlarını bir kez daha göremeden hayatını kaybedenlerin bir çoğu, bir yanlarının hepsi sızladığı bir hayat ile bu dünyadan göçüp gitmişlerdir. 1998 yılında gelen Bulgar soydaşlarımız için 350 bin kişi ne yapacak, nerde yaşayacak diyenler, 2010 yılından sonra ülkeye gelen kayıtlı 4 milyon, kayıtsız 8 milyonu bulan mülteci bile olmayan geçici koruma statüsünde ki milyonlara 11 yıldır bakmak zorunda kaldı.

(02.04.2021)

Ümit Varol
Ümit Varolumitvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma