SON DAKİKA

PAÜ İNME MERKEZİ HAYAT KURTARACAK

Bu haber 06 Mart 2021 - 11:44 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Pamukkale Üniversitesi, bünyesine yeni bir merkez daha kazandırıyor. Sağlık alanındaki girişimleriyle de ön plana çıkan Pamukkale Üniversitesi, “Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İnme Merkezi” ile artık inme vakalarında acil müdahalenin ilk yeri olacak. Beyin damarlarında tıkanma veya kanamaya bağlı meydana gelen ve bazen ölüme de yol açabilen inme vakaları, PAÜ İnme Merkezi’nde tedavi edilebilecek.

Denizli ve çevre illerden inme geçiren vatandaşlara hızlı bir şekilde müdahale edilip tedavilerinin yapılmasının planlandığı İnme Merkezi’nin kurulması için de sertifikasyon süreci başlatıldı. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın ev sahipliğinde PAÜ Konuk Evi’nde gerçekleştirilen sunum ve tanıtım toplantısına; Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcı, Baklan Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Bekilli Kaymakamı İrem Baha Yağan, Beyağaç Kaymakamı Barış Aytürk, Çal Kaymakamı Selin Sarı, Çardak Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Eylem Değirmenci katıldı.

Tanıtım ve sunum toplantısının açılışında konuşan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, doğal olarak üniversiteden çok şey beklendiğini, kendilerinin de ekip olarak ellerinden gelenin fazlasını yapmaya çalıştıklarını söyledi. PAÜ İnme Merkezi’ne dair aktarımlarda bulunan Rektör Kutluhan; inme, yani beyin felcinin çok ciddi bir vaka olduğunun altını çizerek, inme geçiren hastaların yatılı tedavi gerektiren ciddi süreçlerden geçtiğini belirtti.

İnme tedavisinin ve tedavide kullanılan malzemelerin ciddi maliyetler getirdiğini kaydeden Prof. Dr. Kutluhan, “ancak bizler her zaman özverili davranmaya hazırız. İnme tedavisi maliyetli olduğundan ve hemen müdahale edilmesi gerektiğinden çok önemli bir sağlık problemidir. 4.5 saat ile 6 saat içinde müdahale edilmesi gerekiyor. Bizler de bu durumun ciddiyetinin ve âciliyetinin farkındayız. Bu yüzden ‘PAÜ İnme Merkezi’ni hayata geçirmek istiyoruz. Ortalama 1.5 milyon TL tutarlı bir bilimsel çalışma projesi yürütülecek. Bu hizmeti üniversitemizde kurulacak olan merkez ile kapsamlı bir şekilde vereceğiz. Zaman kazanmak ve hastaların İnme Merkezimize nakli için Denizli İl Sağlık Müdürlüğümüz ve 112 Acil Çağrı Merkezimiz ile koordineli bir şekilde çalışacağız” şeklinde konuştu.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma