SON DAKİKA

MANYETİK KOLTUKLA İDRAR KAÇIRMAYA SON

Bu haber 25 Şubat 2021 - 9:26 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Son zamanlarda hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülebilen önemli problemlerden idrar kaçırma sorunu hakkında, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi doktorlarından  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nilgün Şimşir Atalay bilgilendirmelerde bulundu.

İdrar kaçırmanın kişilerde yaşam kalitesini bozan, sosyal hayatını kısıtlayan, öz güvenini düşüren, psikolojik sorunlara neden olan önemli bir sağlık problemi olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Nilgün Şimşir Atalay, idrar kaçırma sorununun sebeplerini sıralayarak tedavi yöntemlerine de değindi.

Tedavi yöntemleri arasında hastalar için konforlu bir yöntem olan manyetik alan koltuğu ile ilgili de detayları aktardı. İdrar kaçırmanın sebeplerine açıklayan Atalay; “İdrar kaçırmanın nedenleri arasında ileri yaş, gebelik, birden fazla doğum ve doğum şekli, aşırı kilo, idrar yolu enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar, alkol ve sigara, kabızlık, idrar torbasının sarkması, mesane taşları, rahim sarkması, erkeklerde prostat büyümesi, karın bölgesinden geçirilen ameliyatlar (prostat ameliyatları) kadınlarda rahim, yumurtalık ameliyatları olabilir. Bu tür faktörler idrar kaçırmaya neden olabiliyor. Bunların yanı sıra böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği özellikle şeker hastalığı önemlidir. Aynı zamanda hastanın kullandığı ilaçların da etkisi oldukça fazladır.  Özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü ve bazı anti depresanlar da idrar kaçırmaya sebep olabiliyor”dedi.

İDRAR KAÇIRMA NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Öncelikle hastanın değerlendirildiğini ifade eden Dr. Atalay, “Hastanın idrar kaçırma tipi, kullandığı ilaçlar ve eşlik eden hastalıklarının neler olduğu tespit edilir. Bunlar değerlendirildikten sonra gerekirse hastanın idrar tahlilleri ve ultrason gibi değerlendirmeleri de yapılır. Bunlar değerlendirildikten ve hastalığın sebepleri tespit edildikten sonra tedaviye geçilir. Tedavide öncelikle yaşam tarzı değişikliği öneriliyor.” dedikten sonra tedavi sürecini şöyle sıralıyor: Öncelikle hasta aşırı kiloluysa mutlaka kilo vermesi gerekiyor. Kabızlığı varsa mutlaka kabızlığın tedavisi öneriliyor. Sıvı alımı ve hastanın su içmesi kesinlikle kısıtlanmıyor. Günde en az 1,5 litre su içmesi gerekiyor. Ancak kahve ve çay gibi idrar torbasını irrite eden içeceklerin azaltılması gerekiyor. Hasta sigara veya alkol kullanıyorsa bunları kesmesi gerektiğini önemle söylüyoruz. Yaşam tarzının değiştirilmesini söyledikten sonra hastalarımıza egzersizler öneriyoruz. Egzersizler tedavide oldukça önemli. Bunları yaparken idrar tutmamızı sağlayan pelvik taban kaslarının güçlenmesini amaçlıyoruz. Bahsettiğimiz egzersizleri burada kliniğimizde hastamıza yaptırıyoruz” dedi.

MANYETİK ALAN KOLTUĞU İLE İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Cerrahi dışı uygulamalar arasında en önemli olanlardan birinin de manyetik alan koltuğu tedavisi olduğunu ifade eden Dr. Atalay, “Ağrısız bir tedavi olduğu için oldukça önemli. Manyetik alan koltuğu tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur. Hasta için ise oldukça konforlu bir tedavi yöntemidir. Hastalarımız kıyafetlerini çıkarmadan koltuğa oturarak herhangi bir ağrı, sızı hissetmeden isterse kitap okuyarak 20 dakika boyunca bu koltukta oturuyor. Manyetik alan koltuğunda, koltuk altında oluşturulan manyetik dalgalarla hastanın pelvik taban kasları uyarılıyor. Bu şekilde pelvik taban kasları çalıştırılarak güçlenmesi sağlanıyor. Manyetik alan koltuğu hastalarda idrar kaçırma probleminin önüne geçiyor.  İdrar kaçırma tedavisinde genelde vajina, makat bölgesi gibi yerlere bazı durumlarda cihazlar kullanılıyor. Fakat manyetik alan koltuğu tedavisinde böyle bir durum söz konusu değil. Hastaya sadece oturması dışında hiçbir müdahale yapılmıyor yapılan bu tedavi sonucunda idrar kaçırmanın yanı sıra cinsel fonksiyon bozukluklarına, gaz, dışkı kaçırma gibi problemler üzerinde de oldukça etkili oluyor” dedi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma