SON DAKİKA

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU (23.02.2021)

Bu haber 23 Şubat 2021 - 11:34 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

Ege Üniversitesi’nde Tarih bölümü okurken, PKK’lılar tarafından şehit edilen öğrenci Fırat Yılmaz Çakıroğlu, ailesinin ve yaşadığı çevrenin gözbebeği bir öğrenciydi. O kadar ki ailesini hep güldüren, hep gururlandıran bir çocuk olarak büyüyen Fırat’ın daha çocuk yaşlarda arkadaşlarına söylediği bir söz vardı:

‘Ben şehit olacağım’

Dediği gibi de oldu. Açılım sürecinin o lanetli günlerinde okulları adeta esir alan bölücü zihniyet her şeyi yapıyor ama kimsenin sesi çıkmıyordu. Okullarda örgüt bayrağı açmak, bebek katilinin fotoğrafını taşımanın serbest olduğu günlerdi. (Dönemin Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, bunu suç olmaktan çıkardıklarını söylüyordu) Bunu kendisine yediremiyordu Fırat. Daha okulun ilk günü, örgütün masalarını tekmelemiş, kavga etmişti.

Korkusu yoktu Fırat’ın Allah’tan gayrı. Ve çok zekiydi Fırat. Tarih bölümünün birincisiydi. Haytalık yapıp, kavgaya karışıp yan gelip yatmıyordu. Çalışıyordu. Babasının ifadesiyle henüz 23 yaşında 1000’e yakın kitap okumuştu. Fikir tartışmalarını çok seviyordu. Türk tarihinin geçmişini ve geleceğe nasıl yürümesi gerektiğini düşünüyordu. Arkadaşıyla Timur’u tutardı mesela, en sevdiği arkadaşı Cem’in, Yıldırım’ı tutmasına karşı!

Okullarda boykotlar ve terörün zirve yaptığı günlerdi. İnanmayan varsa youtube sosyal medya platformuna ‘Ege üniversitesi pkk’ yazması yeterli olacaktır! Öğrencileri derse sokmamalar, Türk bayraklarını yakmalar, milliyetçi öğrencilere karşı saldırılar ve daha niceleri… Hele son düzlükte koridorlara ‘pkk, apo, kck’ yazacak kadar kendilerine güveniyorlardı. Ne rektör dur diyordu ne de devlet!

O melun gün bıçaklandı ve maalesef ambulansın da geç gelmesiyle hayatını kaybetti pırıl pırıl bir genç. Hayat umutla bakan, gelecekte ülkesine çok şey vermek isteyen Fırat Yılmaz Çakıroğlu, kavgasını kendisinden sonra gelenlere bırakarak ebedi aleme göç etti.

Fırat’ın babasını dinledim geçenlerde. Gördüğü rüyayı şu şekilde anlatıyordu: ‘’Oğlumu rüyamda gördüm ilk zamanlar. Fırat, Kabe’nin üstünde. Oğlum ne yapıyorsun orda dedim. ‘Baba’ dedi. Kabe’nin örtüsünü değiştiriyorum. ‘’ Ağlıyor babası….Gururla…

Annesi oğluyla gurur duyduğunu anlattı. Böyle bir evlat yetiştirdiği için gurur dolu olduğunu, Türkiye’nin kendisini yalnız bırakmamasının kendilerinin acısını bir nebze hafiflettiğini anlattı. Hele bazı okullarda Fırat’ın adının yaşamasının çok değerli olduğunu söyledi.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu. İsmi gibi, kendisi gibi güzel bir genç bu hayattan apansız koparıldı. Her şeyden bağımsız olarak şunu söylemek gerekiyor ki Allah bizi bir daha o lanetli günlere, bebek katilinin mektuplarının okunduğu, okulların örgüt propagandasından geçilmediği, hendeklerde yüzlerce şehit verdiğimiz günlere döndürmesin.

Fırat kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun…

(23.02.2021)

Emrah Varol
Emrah Varolemrahvarol20@hotmail.com
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com