SON DAKİKA

SAMSUN (2) (19.02.2021)

Bu haber 19 Şubat 2021 - 10:54 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.

Samsun’u gezmeye, sahilin diğer kısmına adını veren Batı Park’tan devam ediyorum. Bu kez tarihin derinliklerine doğru hızla yol alırken Amazon kadınlarının yaşantısını anlatan bir “Amazon Köyü” ile karşılaşıyorum. Köyün etrafın suni bir kanal ve hendeklerle çevrilmiş durumda. Bu kanal içinde küçük kayıklarla gezinti yapabiliyorsunuz. Kanal etrafında ise Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait tesisler, yeme içme ve dinlenme fırsatı sunuyor.

Efsaneye göre Terme ilçesinde yaşayan amazon kadınlar, savaşçı yönleri ve erkeklerden uzak durmaları ile ön plana çıkıyorlar. Erkeklerle sadece soylarının devamı için bir araya geliyorlar. Eğer doğan bebek erkekse zaman kaybetmeden babasının yanına gönderiliyor ve anne bir daha bebeği görmüyor. Eğer doğan bebek kızsa annenin yanında kalıp kendi savaş tekniklerine göre büyütülüyor ve erken yaşlarda amazon olması sağlanıyor. O kadar ki savaşlarda daha kolay ok atıp savaşabilmek için kadınlar, memelerini dağlıyorlar. Bu nedenle de kendilerine “MEMESİZ” anlamına gelen “AMAZON”  sıfatı layık görülmüştür. Savaşçı kadınlar için bu sıfat çok büyük bir onurdur.

Köyün içerisinde zindan, mağara ve çadırlar var. Ziyaretçiler, zindanda erkek köleleri; çadırda savaş sonrası dinlenen kadınları; mağarada ise kraliçe ve muhafızları görme imkânı buluyor. Tüm heykellerin saçları ve gözleri kadavralardan alındığı için gerçeğe yakın halleri ürpertici gelebilir.

 Köyün hemen ilerisinde dev bir amazon kadın heykelinin sağında ve solunda yer alan 2 “Amazon Aslan” heykeli göze çarpıyor. Amazon aslanları, gücü temsil etmeleri ve savaşçı kadınların bayrağının simgesi olması nedeniyle önemli bir figür. Aslanların içerisinde sinevizyon gösterimi yapılıyor. Aslanlardan birinin içerisinde, ses oyunlarıyla müthiş canlandırmalar ve heykellerin gerçeğe yakın halleri ile çok çok etkileyici bir sunum beraberinde Truva Savaşı anlatılıyor ki amazon kadınları bu savaşa katılmıştır. Diğer aslan içerisinde ise Samsun ili tanıtılıyor. Bugünlerde pandemi nedeniyle aslanlar kapalı ve sunum yapılamıyor. Daha önce iş gezisi için gittiğimde her iki gösterimi de izleme imkanım olmuştu. Samsun tanıtım filmi ise Amazon Köyü içerisindeki mağarada devam etmektedir.

Bu şehir güzellikleriyle şaşırtmaya devam ediyor…

(19.02.2021)

Arzu Cerit Sesigüzel
Arzu Cerit Sesigüzelarzuceritsesiguzel@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com