SON DAKİKA

“BÖYLE GİDERSE ÇİFTÇİ BULAMAYACAĞIZ”

Bu haber 12 Şubat 2021 - 11:31 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.


Denizli Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAY-KOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Varol, Türkiye’de çitçilerin artık yaşlandığını gençlerin ise tarıma yönelmediğini belirterek, ülkemizde 7 milyon hektar ekili tarım alanının  terk edilerek boş kaldığını söyledi.

“10 YIL SONRA TARIM YAPACAK İNSAN BULAMAYACAĞIZ”

Tarımın sıkıntılı bir sektör haline geldiğini ve en önemli konunun da üretici sayısının azalması olduğunu belirten Denizli Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAY-KOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Varol; “Birçok çiftçi artık tarımı bırakıyor. Üreticiler ve gençler sigortam olsun diye şehire geliyor ve birdaha geri dönmüyor. Kasaba ve köylerde bulunan çiftçilerimizin yaş ortalaması 60’ın üzerinde. 30-40 yaşında çitçiler yok. Kısacası yaşlılar kaldı gençler köyleri terk etti. Böyle giderse ülkemizde 10 yıl sonra tarım yapacak insan bulamayacağız” dedi.   

“KÖYLER EMEKLİLERİN SIĞINDIĞI YER OLMASIN”

Gençlerin ve çiftçilerin köylerde kalması ve dönmesi için artık bir çalışma yapılması gerektiğini belirten Denizli Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAY-KOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Varol; “Köyler emeklilerin sığındığı yerler olmasın, üretimin yapıldığı yerler olsun. İnsanlar şuanda köylere emekliliğini huzurlu bir ortam için seçiyor. Gençlerimize sağlıklı imkanlar sağlayarak, onların en azından 10 yıl sigortalarının devlet tarafından karşılanarak desteklenmesi gerekiyor. Bunun yanında köylerimizde şehirde olduğu gibi okullar, kreşler ve sosyal projeler yapılması gerekiyor. Eğer bunları sağlarsak ve yaparsak, gençlerimiz köylerinden gelmezler ve tarıma yönelirler” dedi.

“İŞİ BİLENE DESTEK VERİLMELİ”

Devletin çiftçiye yönelik verdiği desteklere de değinen ve bazı desteklemelerde yanlışların olduğunu belirten Varol; işi bilmeyen kişilere destek verilmesinin yanlış olduğunu, asıl desteğin bu işi yapan ve bilen kişilere verilmesi gerektiğini ifade ederek; “Desteklerde kişilerin bu işi bilip bilmediğine bakılmalı ve ona göre destek verilmeli. Gençlerimize vereceğimiz eğitimler ile tarım, hayvancılık gibi konularda eğitimler vermeliyiz. Bu eğitimleri alanlara da sonuna kadar destek verilmeli. Eğer bunları sağlarsak gençlerimizi köylere ve tarıma yönlendirebiliriz” dedi.

“7 MİLYON HEKTAR ALAN TERK EDİLDİ”

Türkiye’de son yıllarda köylerden kentlere yaşanan göçlerden dolayı 7 milyon hektarlık ekili tarım alanının terk edilerek boş kaldığını belirten Denizli Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAY-KOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Varol; “Köyden kente yönelik başlayan göç ile birlikte Türkiye’de son yıllarda 7 milyon hektar ekili alan terk edilerek boş kaldı. Şuanda 22 milyon 200 bin hektarlık alanda tarım yapılıyor. Kısacası tarım alanlarımızın 3/1’i terk edilmiş durumda” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com