SON DAKİKA

“DENİZLİ, PANDEMİYE YENİLMEDİ”

Bu haber 22 Ocak 2021 - 12:15 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli’nin her şeye rağmen pandemide iyi bir sınav verdiğini, salgına yenilmediğini söyledi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), kentlerin ekonomi yöneticileri ile EGD üyesi gazetecileri görüntülü bir platformda bir araya getirdiği ‘Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor’ adlı programında bu hafta, Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya’yı konuk etti. EGD Başkanı Celal Toprak ile EGD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Uluğtürkan’ın moderatörlüğünde, Zoom üzerinden gerçekleştirilen ve 2,5 saat süren oturum, EGD üyelerinden büyük ilgi gördü.

ÜLKE EKONOMİSİNE IŞIK TUTTULAR

İnternet ortamındaki buluşmaya, farklı şehirlerden ve yayın gruplarından katılım oldu.Toplantıda Dünya Gazetesi’nden Ekonomist Yazar Rüştü Bozkurt, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Ekonomi Gazetecileri Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Dünya Gazetesi Yazarı Ahmet Coşkunaydın ile Önceki Dönem TOBB Başkan Yardımcısı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) UND Lojistik Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halim Mete, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) Başkanı Necdet Takva ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu gibi isimler de yer aldı. Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, iki bölümden oluşan konuşmasının ilkinde, pandemi sürecinin Denizli sanayisinde katma değeri yüksek üretim ve sektör çeşitliliğini de beraberinde getirdiğini ifade etti.

“İHRACATIMIZI ARTIRMAYI BİLDİK”

Başkan Erdoğan, Denizli’nin 175 ülkeye 2400 çeşit ürün ihraç eden, ülkenin ilk 10 ihracatçı ilinden biri olduğuna da dikkat çekti. Ayrıca, özellikle ev tekstili ürünleri ihracatıyla, Avrupa Birliği ve ABD başta olmak üzere Türkiye’dentüm dünyaya açılan,ülkenin uluslararası arenadaki önemli dış ticaret kapılarından biri olduğunu vurguladı. Başkan Erdoğan, “Pandeminin başladığı ilk günlerde, ihracatımızın yüzde 15 civarında daralacağını öngördük ancak, Denizli sanayisi atak ve inovatif tutumuyla, tabloyu olumlu yönde değiştirdi. Pandeminin hemen başında ve ivedilikle harekete geçtik. Bürokrasiyle, iyi bir koordinasyon sağladık. Doğru ve sağlıklı bir iletişim ve elbirliğiyle, hızlı hareket ederek sorunları azalttık. İnsanımızın yılmayan, girişimci ruhu, daha önceki dalgalı dönemlerde de olduğu gibi bugün de en güçlü dayanak ve çıkış noktamız oldu. Denizli olarak, tarım ve turizmde de Türkiye’nin en önde gelen illeri arasındayız.” dedi.

“ATILACAK HER ADIM, DENİZLİ’NİN İŞ VE GİRİŞİM İSTEĞİNİ ARTIRACAKTIR”

Başkan Erdoğan,Türkiye’nin dünyaya açılan kapılarından biri konumundaki, ülkenin ilk 10 ihracatçısından biri olan Denizli’miz, iş yapma açısından daha kolay ulaşabilir ve ulaşılabilir hale gelmelidir. Kamudan bu anlamda beklentimiziise Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız geldiğinde dile getirdik. İstediğimiz 3 konu vardı… Havaalanının Denizli’ye yakın bir yerde olması. Denizli’mizin otobanla ve yüksek hızlı tren ile, İzmir’e ve Antalya’ya bağlanması. Bir de demiryollarımızın yük taşımacılığı için modernize edilmesi… Türkiye’den Avrupa’ya tır ve konteyner taşımacılığını, daha ekonomik bir şekilde, trenlerle yapabilmeliyiz. Bugün artık ihraç ettiğimiz mallarımızı vagonlarla Çin’e gönderiyoruz; Avrupa’ya neden yollanmasın?” diye konuştu. 

“DENİZLİ TEKNİK TEKSTİL MERKEZİ’Nİ KURUYORUZ”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, konuşmasının sonunda, şehirde 12 farklı alanda yeni ve yenilikçi üretim ile sanayinin önünü açacağını düşündükleri Avrupa Birliği (AB)’nden 50 milyon TL’lik hibe bütçeyle yol alan Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’ni uygulamaya başladıklarını da dile getirdi. Başkan Erdoğan, “Avrupa Birliği fonuyla hayat bulan bu projemiz, sanayimizi bir üst noktaya taşıyacaktır… Modern trenler, Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobili TOGG ile İHA’larımızın aksam ve parçalarının yanı sıra itfaiyecilerin kullandığı ısıya dayanıklı termal kumaşlar gibi katma değeri yüksek ürünlerin Denizli’de üretilmesinin önünü açtık. Bu sayede, medikalden kimyasala onlarca yeni sektörde, şehrimizin şu anki iştigal alanlarından çok daha farklı kollarda da kümelenmeyi teşvik edecek bir inovatif üretim süreci başlayacaktır. Makinalarımızın dörtte üçü geldi; kurulum çalışmaları ise devam ediyor. Kurdelesini kesip girişimcilerimize kapılarını açacağımız günü iple çekiyoruz.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com