SON DAKİKA

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM VE ÖNEMİ (13.01.2021)

Bu haber 13 Ocak 2021 - 11:07 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.

Sürdürülebilir turizm hakkındaki yazıma bugün, bir önceki yazımın üstüne koyarak devam ediyorum.

Evet neydi Sürdürülebilir Turizm?

Sürdürülebilir turizm, insanın etkileşim içinde bulunduğu ya da bulunmadığı çevrenin bozulmadan veya değiştirilmeden korunarak, kültürel bütünlüğün, ekolojik süreçlerin, biyolojik çeşitliliğin ve yaşamı sürdüren sistemlerin idame ettirildiği ve aynı zamanda tüm kaynakların ziyaret edilen bölgedeki insanların ve turistlerin ekonomik, sosyal ve estetik gereksinimlerini karşılayacak şekilde ve gelecek kuşakların da aynı gereksinmelerini karşılayabilecekleri biçimde yönetildiği bir yaklaşımdır.

Sürdürülebilir turizmi hatırladıktan sonra şunu soralım tam olarak ne hedefleniyor sürdürülebilir turizm ile..?

Cevabmız…

Sürdürülebilir turizm ile turizmin toplum ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirilerek yerel ekonomiye, doğal ve kültürel mirasın korunmasına, bölge halkı ile ziyaretçilerin yaşam kalitelerinin artmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Aslında sürdürülebilir turizm bir turizm kavramı değil buradan çıkan şu oluyor, sürdürülebilir turizm ile farklı turizm türlerini geliştirmek ve geliştirilirken izlenmesi gereken yolları bize sunuyor anlatıyor.

Sürdürülebilir turizm ile yerel bir ekonomik kalkınma amaçlanıyor diyebiliriz.

Birleşmiş Milletler sürdürülebilir turizme dikkat çekmek için ilkeler yayınladı o ilkelerden bazıları ve önemlileri şunlardır.

  • Seyahat edilen destinasyonlardaki ticari girişimlerin başarılarını daim kılabilmek için politikalar uygulanması gerekliliğini savunan ‘Ekonomik Süreklilik İlkesi’
  • Yerel halkın kalkınmasını destekleyici unsurların arttırılması ve desteklenmesini hedefleyen ‘Yerel Kalkınma İlkesi’
  • Doğal yaşam alanlarının korunmasını, çevreye ve hayvanlara verilen zararların azaltılmasını hedefleyen ‘Biyolojik Çeşitlilik’
  • Kaynakların gereksiz kullanılmasını önlemek adına toplumları bilinçlendirmeyi amaçlayan ‘Kaynakları Verimli Kullanmak İlkesi’
  • Turizm işletmeleri ve ziyaretçilerden kaynaklanan hava, su, toprak kısaca doğa kirliliğini minimuma indirmeyi prensip edinen ‘Sorumlu Turist’ gibi kavramları yaygınlaştırmayı amaçlayan ‘Çevresel Etki İlkesi’

Peki neden önemli sürdürülebilir turizm ?

Önemini birkaç cümle ile açıklamak istiyorum…

Biz bilinçli seyahat edip, sürdürülebilir turizme destek vermezsek gelecek nesiller bizim gördüğümüz pek çok güzellikten mahrum kalabilir.

Yerel kültürlerin korunduğu doğanın korunduğu, tarihi değerlerin yaşatıldığı. Düzenin dengenin bozulmadığı sağlıklı güzel bir dünya için sürdürülebilir turizme destek olmalıyız.

Destek olmalıyız çünkü ihtiyacımız var…

(13.01.2021)

Ali Durmuş
Ali Durmuşalidurmus@hotmail.com
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com