SON DAKİKA

YİNE YENİ BİR YIL (08.01.2021)

Bu haber 08 Ocak 2021 - 12:01 'de eklendi ve 73 views kez görüntülendi.

Bin bir umutla geldi tonlarca acı hayal kırıklığı, belirsizlik, keder bırakarak gitti…

Hayal edemeyeceğimiz kadar yıprandığımız bir sene oldu 2020…

Oysa ne çok anlam yüklemiştik ne çok beklentimiz vardı kendisinden!

“Bizim yılımız” dedik “Şehrimizin yılı, DENİZLİ yılı olsun ”dedik… Olmadı!

Pek çok şey hayal olarak kaldı.

Geçen yıl bu zamanlarda yurtdışından dönenler bir hastalıktan bahsediyordu. Yok, Çin’de biri yarasa yemiş hasta olmuş yok deney hayvanlarını salıvermişler de herkes hasta olmuş! Asıl neden neydi nasıl oldu bilinmez ama bu tuhaflıklar Şubat Mart ayları gibi Türkiye’yi de girdabına aldı. Her şeyimizle çok çok değiştiğimiz bir yıl oldu. Bitsin de daha kötüsü uzak dursun diye ne çok dua edildi!

Teknolojisi bol bir yıl oldu. İstesek bu kadar hızlı yayamazdık teknolojik gelişmeleri hayatımıza. Finanstan sağlığa ekonomiden eğitime baş döndürücü bir dijitalleşme yaşadık. Telefon ve tabletten uzak tuttuğumuz çocuklarımızı günlük 8-10 saat ekran başına mahkûm ettik. Akıllı telefon kullanamayan yaşlılarımız bile görüntülü konuşmalarla moral bulmaya çalıştı. Bayramlarımızın bile rengi değişti. Dijital ortamlarda konserlere katıldık. Tiyatrolar izledik. Sanal müze gezileri yaptık. Kısacası mesafeli uzak bir yıldı. Bambaşka kelimeler kavramlar öğrendik. Hisse senedi, döviz kuru takip eder gibi günlük açıklanan rakamlara tablolara odaklandık. Sohbetlerimizin tadı değişti. İçselliğimizle baş başa kalmayı deneyimledik.

Seyahat severler için de zor bir yıl oldu. Aslında yasaklar olmasaydı bambaşka yerleri görmekti hedef… Tedbirlerle beraber gezmeyi öğrendik. Yakın çevredeki açık alanlara yöneldik. Kalabalıktan kaçıp doğaya sarıldık. Daha tedbirli güvenli alanları seçtik. Gitmek istediğimiz yerler hakkında daha çok okuduk daha çok bilgi topladık. Yasaklar yokken hızla tükettiklerimiz yasaklarla birlikte zamandan bağımsız olmayı öğrendi.

Hafızalarda zorluklarıyla kalacak olan 2020 için artık çok da bir şey söylemeye gerek yok. Geldi deneyimledik ve gitti.

Şimdi tüm enerjimizi, ilk haftasını hızla tükettiğimiz 2021’e aktarma zamanı… Her yıl yaptığımız gibi umutları yitirmeden yol alma zamanı…Bol kazançlı, az kayıplı bir yıl olmasını dilediğimiz, sağlığı, bereketi, başarıyı, sevdiklerimizi ve kahkahayı eksik etmeyen bir yıl temennimiz…. Tıpkı eski zaman kartpostallarındaki gibi öylesine simli öylesine pullu….

2021’de de yine bu köşede yediğim içtiğim benim, gezdiğim gördüğüm Sizlerin olacak şekilde yol almaya, paylaşımlara devam edeceğiz.

Sevgiler

(08.01.2021)

Arzu Cerit Sesigüzel
Arzu Cerit Sesigüzelarzuceritsesiguzel@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com