SON DAKİKA

ZORLUKLARA RAĞMEN, SANAYİCİ REKOR KIRDI

Bu haber 27 Kasım 2020 - 9:36 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, “Bu yıl birçok zorlukla karşı karşıya kalan sanayimiz, dünya çapında belirsizliklerin sürmesine karşın, Ekimdeki 17,3 milyar dolarla, aylık bazda en yüksek ihracatı yaptı” dedi.

Denizli Ticaret Odası’nın Kasım ayı Meclis Toplantısını, Meclis Başkanı Salih Sarıkaya açtı. Gündemgörüşmelerinin sonunda DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

İHRACATÇILARI KUTLADI

Başkan Erdoğan,“Her türlü destek ve övgüyü fazlasıyla hak eden sanayicimiz, geçen yılın tamamında gerçekleştirdiği 138,2 milyar dolar ihracatla da Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırmıştı. Geçen ay gerçekleştirdiğimiz aylık ihracatımız, sadece 2020’deki değil, aynı zamanda bugüne kadar kaydedilen en yüksek aylık ihracatımız oldu. Ülke olarak, ihracatta, 35 milyar dolarlardan 200 milyar dolarları hedeflediğimiz bugünlere geldik. Ekonomimizin kahramanları olan sanayicimiz ve ihracatçılarımız, her türlü övgüye, teşvike ve desteğe layık.Hepsini eşsiz çabalarından ve başarılarından dolayı kutluyor, ülke ekonomisine katkılarının artarak devam etmesini diliyorum” diye konuştu.

“İHRACATIMIZI  YÜZDE 20,3 ARTIRDIK”

Denizli’nin 10 ayda, 170 ülkeye, 2 milyar 528 milyon 642 bin dolarlık ihracat yaptığını söyleyen Başkan Erdoğan, “Aylık ihracatımız ise, 330 milyon 279 bin dolar oldu. Geçen yıl aynı ayda, 274 milyon 567 bin dolar idi. Geçen yılın aynı ayına kıyasla %20,3; geçen aya kıyasla ise %2,2’lik bir artış yakaladık. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki ihracatımız, geçen yılın aynı ayına kıyasla %24,76 arttı. Tekstil ve hammaddeleri sektörümüzün ihracatı da %18,24 yükseldi. Tutar bazında, tekstil ve konfeksiyon ihracatımız %23,33, elektrik ve elektronik ihracatımız %18,02, demir ve demir dışı metallerdeki ihracatımız %58,24, madencilik ürünlerindeki ihracatımız %16,77, diğer sektörlerin ürünlerindeki ihracatımızda da %1,96’lık bir artış yakaladık. Ayrıca, mal gruplarından bornoz ve sabahlık %33,35, örme-dokuma, pamuklu bukle havlu %24,39, çarşaf-nevresim ihracatımız da %8,66 arttı. 10 aylık ihracatımızın %63,3’ü, Avrupa Birliği’ne yapıldı. Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihracatımız, bir önceki yılın aynı ayına göre %22 arttı.Ekonomimizin temel direği konumundaki ihracatçılarımızı, başarılarından dolayı tebrik ediyorum.” dedi.

DENİZLİ, 2 MİLYON 155 BİN TL’LİK YATIRIM TEŞVİKİ ALDI

Erdoğan, Eylül sonu itibarıyla, yılın ilk 9 ayında, Denizli’ye verilen yatırım teşvik belgesi sayısının 123 olduğunu ve 2.131 kişinin istihdam edilmesine olanak sağladığını da aktardı. Başkan Erdoğan, “1313 kişiyle, en çok imalatta istihdam sağlandı. Onu, 483 kişiyle hizmet sektörü izledi. Sektörel yatırım teşvik belgeli yatırımların tutarı, 9 ayda 2 milyon 155 bin TL’ye ulaştı.” dedi.

KONUT KREDİSİ FAİZİ YÜZDE 1’İN ALTINA DÜŞÜRÜLMELİ”

Başkan Erdoğan, “Konut satışında bugüne kadar görülen en yüksek satış, 1 milyon 409 bin adet. Bu yılın 10 ayındaki konut satışları, 2019’un aynı dönemine göre, %27 artarak 1 milyon 280 bin 852’ye ulaştı.Düşük faizli kampanya, inşaat sektörünü hareketlendirdi; konut stokları büyük oranda eridi. Ocak-ekim döneminde konut satışları 1,3 milyon adede yaklaşırken, sektördeki temsilcilerimiz, faizlerin artmasına rağmen yıl sonunda 1,5 milyon adedin yakalanabileceği görüşünde. Bu sayı, tüm zamanların rekoru olacak. Sektörde, alıcı profili yükseldi. Pandemi, ülkemizin güneyindeki şehirler ile Ege illerine olan ilgiyi de artırdı.Rekor kıran satışları yeniden yakalayabilmemiz için, konut kredilerindeki faiz oranları %1’in altına düşürülmeli.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com