SON DAKİKA

BLAUNDUS ANTİK KENTİ (20.11.2020)

Bu haber 20 Kasım 2020 - 10:49 'de eklendi ve 109 views kez görüntülendi.

Son zamanlarda denk geldiniz mi bilmiyorum ama büyük bir teknoloji firmasının yeni cep telefonunun lansmanı için çekilen reklam filmine, Türkiye’nin birçok doğal harikası ev sahipliği yapıyor. Bu ülkemiz adına çok büyük bir gurur! Ben de Sizlere, bu reklamda yer alan gidip gördüğüm bir yeri anlatayım. İzlerken yazımı hatırlarsınız belki…

Ege’yi Anadolu’ya bağlayan Uşak, her dönemde yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. Uşak; Lidyalılar, Frigyalılar, Makedonlar, Roma İmparatorluğu vb gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapınca tarihi kalıntılar, müzeler açısından oldukça zengin bir bölgedir. Aynı şekilde merkeze 40 km uzaklıkta Denizli Güney tarafına ise 110 km uzaklıkta yer alan Sülümenli Köyü ise bir antik kente ev sahipliği yapar. Halk arasında “Sülümenli Harabeleri” olarak bilinen “Blaundus Antik Kenti ”’ne yol boyunca tabelaları takip ederseniz kolayca ulaşabilirsiniz.

Kent, üç tarafı oldukça derin ve dik vadiler ile çevrili bir yarımada benzeri bir yapı üzerinde kurulmuş bulunmaktadır. Yarımada şeklinde bir toprak parçası üzerinde kurulu olması şehrin girişinin sadece kuzeydeki kapı ile yapıldığını göstermektedir. Kentin günümüze kadar uzanabilen kısımları Helenistik dönemin etkilerini taşır. Dönemin sikkelerinde “Mlaundus” olarak geçmektedir.

Kent; kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum, kaya mezarlarından oluşmaktadır.

Kentin tek girişi kuzeyden yapılıyor. Girişte kent kapısı misafirleri karşılar. Şehrin etrafı döneminde surlarla çevrili olmasına rağmen, günümüze kadar gelen sur maalesef yok. Sadece kapının yanında su kanalları mevcut.

Tiyatro binası, şehir surlarının dışında yamaca inşa edilmiştir. Tiyatronun sahnesi tamamen yıkılmış olup oturma sıralarının bir kısmı sağlam kalmıştır.

Ceres Tapınağı; Kentte bulunan iki tapınaktan biridir. Kazılar sonucu ancak çok az bölümü görülebiliyor. Kentin girişinde kapının dışında bulunan diğer tapınak tamamen yıkılmış. Yanında bulunan 14 kemerden sadece biri ayakta duruyor. Bu kemer de muhtemelen kente su taşıyan su kanallarının destek ayağı.

Kamu Binası; Blok taşlardan oluşan bu kalıntılar, döneminin meclis binasından geriye kalanlardır. Tepenin yamacında Blaundus Stadyumu bulunuyor.

Blaundus Antik Kentine giriş ücretsizdir. Yazın 19:00’a kadar kışınsa 17:00’a kadar gezebilirsiniz. Bölgede kazı çalışmaları hala devam etmektedir. Arkeologları izleyerek kazı çalışmaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bölgede alışveriş yapacak veya dinlenecek gölgelik bir alan olmadığı için ziyaret saatlerinizi ya günün erken saatinde veya öğleden sonra yapabilirsiniz. Araçtan inip tozlu bir alanda yürümeniz gerekeceği için spor kıyafetler, spor ayakkabılar ve şapka hayat kurtarıcı olacaktır. Bölgedeki görsel şölene şahitlik etmek için mutlaka fotoğraf makineniz yanınızda bulunsun.

“Aman 2 taş parçasını görüp de nolcak” demeyin! Bölge, bize Blaundus dışında başka güzellikler de vadediyor. Hayat sadece yol alarak yaşanır ve bakalım aldığımız bu yol önümüzdeki haftalarda bizi nerelere çıkartacak beraberce görelim…

Sevgiler…

(20.11.2020)

Arzu Cerit Sesigüzel
Arzu Cerit Sesigüzelarzuceritsesiguzel@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com