SON DAKİKA

“DENİZLİ ÖRNEK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI”

Bu haber 27 Ekim 2020 - 11:03 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Bir dizi ziyaret ve inceleme için Denizli’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Denizli’nin ihracat rakamlarının olumlu yönde olduğunu belirterek; “Denizli, reel sektörde, üretimde, salgının yaralarını çok hızlı sarabilir, örnek bir başarıya imza attı” dedi.

Bir dizi ziyaret ve inceleme ile Güney Ege Kalkınma Ajansının (GEKA) destek verdiği projeleri yerinde görmek için Denizli’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Denizli OSB’de düzenlenen toplantıda Denizlili iş adamlarıyla bir araya geldi. Korona virüs salgını ve Bakanlığının çalışmalarını değerlendiren Varank, Denizli’de hayata geçirilen, devam eden ve hedeflenen projelerle hakkında bilgiler paylaştı.

Korona virüs salgınının 2020 yılına damgasını vurduğunu belirten Bakan Varank, “Tek bir virüsün hem insan hayatını, hem de ekonominin dinamiklerini bir anda nasıl yerle bir ettiğini gördük. Yaşadığımız bu küresel salgın, dünyadaki bütün dengeleri derinden sarstı. Türkiye, böylesine zorlu bir dönemi, çok profesyonelce, büyük bir dikkatle yönetiyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN FIRSATI DEĞERLENDİRMESİ GEREKİYOR”

“İnşallah Türkiye, yılın son iki çeyreğinde güçlü bir büyüme performansı gösterip, 2020’yi asgari hasarla atlatacak” diyen Bakan Varank, sözlerine şöyle devam etti: “Dış piyasalara daha fazla yönelmeli, yeni pazarlar keşfetmenin yollarını bulmalısınız. Tedarikçilerinizle birlikte büyümeye odaklanın. Bakınız, global markalar uzak doğudan uzaklaşmaya başladı. Türkiye, bölgesel merkez olma konusunda çok ciddi bir alternatif. Bizim bu fırsatı mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor. Boeing’in ülkemizde yerel tedarikçileri var. Ünlü bir kola firması, meyve suyu konsantresini bizden alıyor, hatta diğer ülkelerin de Türkiye’den alması için aracı oluyor, lojistik detaylara kadar takip ediyorlar. Hindistan karantina ilan ettiğinde, Cargill, trafo yağı üretimini Türkiye’ye kaydırdı. Yazılımda dünyanın ilk 10 şirketinden biri olan Micro Focus, Ankara merkezli gencecik bir start-up’ı satın aldı. Bu satın almada Türkiye; İsrail, İspanya, Portekiz, İtalya ve Hollanda gibi ülkeleri geride bıraktı. Günü birlik piyasa hareketlerinden sıyrılıp, yaşadığımız dönemin sunduğu fırsatlara odaklanmamız gerekiyor. Yerli katma değeri daha da artırıp, küresel lige daha sıkı eklemlenme zamanı. 2021 yılında Bakanlığımız Allah’ın izniyle çok daha güçlü olacak.”

“DENIZLI ÖRNEK BIR BAŞARIYA IMZA ATTI”

Denizli’de bu yıl 2019’a göre yüzde 18’lik bir artışla 232 yeni sanayi tesisinin üretime geçtiğine işaret eden Bakan Varank, “Eylül ayı ihracatı da gayet iyi durumda. Denizli geçen seneye göre yüzde 16 buçukluk artışla, 323 milyon dolar ihracat hacmini yakaladı. Bunun 125 milyon doları, hazır giyim ve konfeksiyondan geliyor. Yani Denizli, reel sektörde, üretimde, salgının yaralarını çok hızlı sarabilir, örnek bir başarıya imza attı. Bakanlığımızın bugüne kadar Denizli için yaptıkları, aslında gelecekte yapacaklarımıza da ışık tutuyor. 8 senede 10 milyar liranın üzerinde özel sektör yatırımına teşvik verip, 13 binin üzerinde ilave istihdam oluşmasını sağladık. KOSGEB programlarından 8 binin üzerinde KOBİ’miz faydalandı. Denizli OSB ile Deri İhtisas ve Karma OSB’ye bugüne kadar cari fiyatlarla 112 milyon lira kredi desteği verdik. Pamukkale Teknokent’i kurup, 10 milyon liranın üzerinde hibe katkısı sunduk. Kalkınma Ajansımız Denizli’de bugüne kadar 378 projeyi destekledi. Şehir içindeki deri işleme tesislerinin OSB’ye taşınmasını sağladık. Bu sayede işletmeler; daha iyi koşullarda çalışmaya ve rekabet güçlerini artırmaya başladı. Tekstil sektöründe tasarım ve markalaşmayı desteklemek için, Ticaret Odası bünyesinde Tekstil Tasarım Merkezi kurduk. Bugün ziyaret edeceğimiz DOSTEK meslek lisesinin, makine ekipman altyapısını modernize ettik” şeklinde konuştu.

 “DENİZLİ’YE BİR BİLİM MERKEZİ KURMAK İSTİYORUZ”

Denizli’ye güzel haberlerle geldiğini ifade eden Bakan Varank, Denizli için hayata geçirmeyi planladıkları yeni projelerle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Kalkınma ajansımızın hala başvuruları almaya devam ettiği bir proje çağrısı var. Kamu kurumları, belediyeler, odalar ve özel sektör işletmeleri Denizli’mizin alternatif turizm potansiyelini harekete geçirecek projeleriyle; 20 kasıma kadar ajansımıza başvurulabilirler. Denizli’ye bir bilim merkezi kurmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyemizle ön protokolü imzaladık. 3 ay içinde resmi başvuruyu bekliyoruz. 7’den 70’e herkesi cezbedip, Denizli’ye yakışacak bir Bilim Merkezi olsun istiyoruz. Elbette atölyeler olacak, sergilerin konseptlerini birlikte belirleyeceğiz. Temalardan birinin özellikle Denizli’ye ait olmasını planlayacağız. Bir diğer proje de Mesleki Eğitim ve Test Merkezi. Ajans desteğiyle hayata geçirmeyi planladığınız bu projenin detaylarını okudum. İnşallah 2021 yılında, bu alanda da somut adımlar atılacak. Ayrıca Denizli sanayinin gözbebeği sektörleri olan; tekstil, makine, gıda ve içecek imalatına yönelik kurumsallaşma ve dijital dönüşüm konularında teknik ve mali destekler vereceğiz. Makina ihtisas OSB’yi de çok önemsiyorum. Bu proje Denizli Sanayisine çağ atlatacak bir proje olacak.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com