SON DAKİKA

EKONOMİNİN KAHRAMANLARI ALKIŞI HAK ETTİ

Bu haber 03 Ekim 2020 - 12:42 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Denizli Ticaret Odası (DTO), Eylül ayı Meclis Toplantısını yaptı. Dünya, ülke ve Denizli’deki son gelişmeler ile ticaret ve ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Haziran-Ağustos döneminde yapılan ülke ihracatının geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha fazla olduğuna dikkat çekti.

DTO Meclisi, internet ortamında uzaktan erişimle aralıksız toplanmaya devam ediyor. Meclis Başkanı Salih Sarıkaya’nın idaresinde gerçekleştirilen Eylül ayı DTO Meclis Toplantısı, olağan gündemin görüşülmesiyle başladı. Ardından meclis üyelerine hitap eden Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, iş dünyası ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

 “KONUT KREDİSİ FAİZLERİ, %0,99’UN ALTINA İNMELİ”

Konuşmasında, konut satışlarının, geçen yılın ilk yarısına göre %24 arttığını da dile getiren Başkan Erdoğan, Denizli’de müteahhitlik sektörünün yeni alanların imara açılmasını beklediğini vurguladı. Erdoğan, “Ağustos’ta, Denizli’mizde 1.973 konut satıldı. Geçen yıla göre, %29’luk bir artış yakaladık. Ülkemizde ise, Ağustos’ta satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre %54 artışla 170 bin 408 oldu. İpotekli konut satışı, %123 arttı. Yılın ilk yarısında, belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı da, %45,5 çoğaldı. Bu sayede, inşaat sektöründe, yurt genelinde 140 binin üzerinde net bir istihdam artışı oldu. Bu, son 2 yıldır hiç görülmeyen bir durum. Sektörde, bu trendin devam edeceği beklentisi de hâkim. Bunu desteklemek için, finans sektörü, birinci eldeki konut kredisi faizlerini, %0,99’un altında tutmalı. Böyle bir gelişme, dolaylı olarak inşaatın etkilediği 200’ün üzerindeki sektöre de pozitif yansır. DTO olarak, geçen yıl, kentimizdeki bankalarla protokol imzalayıp, üyelerimize özel 0,89 faiz oranıyla kredi imkânı oluşturmuş, DTO’dan Herkes İçin Konut Desteği Kampanyası’nı başlatmıştık. Bu sayede, konut stokumuzu erittik. Şimdi de müteahhitlik sektörümüz, yeni alanların imara açılmasını bekliyor.” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE TESCİL EDİLEN ESNAF SAYISI, SON 5 YILIN ZİRVESİNDE

Başkan Erdoğan, kurulan ve kapanan şirket sayılarını da açıkladı. TOBB’dan aldıkları verilere göre, Ağustos’ta yurt genelinde kurulan şirket sayısının,9.352 olduğunu, geçen aya göre kapanan şirket sayısında azalma olduğunu, bir önceki yılın aynı ayına göre kurulan şirket sayısının ise %80 arttığını duyurdu. Erdoğan, “Ağustos’ta yurt genelinde 9.352 şirket kurulurken, 1.241 şirket ise kapandı. Geçen aya göre, kapanan şirket sayımızda azalma oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre, kurulan şirket sayısı %80 arttı. Denizli’mizde 1 ayda kurulan şirket sayısı ise 71; kapanan şirket sayısı da 9. Bu yıl 8 ayda kurulan şirket sayısı 566, kapanan ise 76. Ülkemizde ilk 8 ayda kurulan şirket sayısı ise, 63.309. Öte yandan, esnaf ve sanatkârlarımızın sayısındaki artış, Covid-19’a rağmen zirveye çıktı. Ocak-Ağustos döneminde, Türkiye’de tescil edilen esnaf ve sanatkâr sayımız, 259 bine yaklaştı. Bu sayı, son 5 yılın zirvesi. Yeni tip korona virüs salgınına rağmen, son dönemde iş yerini kapatan esnaf sayısı ise, ilk 8 aylık dönemler dikkate alındığında, son 5 yılın en düşük seviyesinde.” dedi.

DTO’NUN 18 BİN 478 ÜYESİ VAR

Başkan Erdoğan, Meclis’teki konuşmasında, Denizli Ticaret Odası’nın, Ağustos’un sonu itibarıyla, 18.478 üyeye ulaştığını da duyurdu. Erdoğan, “Odamıza geçen ay 158, yılbaşından bu yana ise 1.015 firma kayıt yaptırdı. Geçen yıl aynı dönemde, bu sayı 824’te kalmıştı. Artış oranımız, %23 oldu. Ağustos’un sonu itibarıyla, 18.478 üyemiz var. Üye sayımız, yılbaşında 17.809 idi. Geçen yıl aynı dönemde ise, 17.530 idi. Üye sayımızı, yılbaşından bu yana geçen 8 ayda 669 arttırdık. Son 1 yılda ise, 948 yükselttik. Üye profilimizde, 8.682 işletmeyle en çok limitet şirketler yer almakta. Sayıları 7.150’yi bulan hakiki şahıs firmalarımız ise, ikinci sırada. Yılbaşından bu yana en büyük artış, 426 firma ile, limitet şirketlerde. Onu, 125 firma ile, hakiki şahıs şirketleri izliyor. Üçüncü sırada ise, 115 firma ile, anonim şirketler yer alıyor.” dedi.

 DENİZLİ’DEKİ YABANCI SERMAYE, 252 MİLYON 630 BİN TL’YE ULAŞTI

Meclis üyeleriyle, son olarak, DTO’ya kayıtlı Denizli’deki yabancı şirket sayısını paylaşan Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Temmuz’un sonu itibarıyla, odamıza kayıtlı yabancı sermayeli firma sayısı, 196. Geçen yıl aynı dönemde, 170 idi. Yılbaşından bu yana, yabancı sermayeli firma sayısındaki artışımız 23. Bu şirketlerin toplam sermayesi, 301 milyon 618 bin 950 TL’dir. Bunun yüzde 84’üne denk gelen 252 milyon 600 bin 330 TL’si, yabancı sermayedir. Bunlar arasında 39 firmayla İranlı, 33 firma ile de Almanyalı ortaklar, ilk iki sırada.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com