SON DAKİKA

TEKNOLOJİK TANITIMLARDA BÜYÜK HATALAR (2) (19.09.2020)

Bu haber 19 Eylül 2020 - 13:20 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Zaman ve büyük uğraşlar sonucu yapılan ve tanıtımlarında yaşanan aksiliklerle büyük hatalara imza atılan teknolojik tanıtımları sizlerle paylaşmaya devam ediyor.

Steve Jobs – 1997 / Apple Fanları Jobs’ı Yuhalıyor

Madem ki eskilerden başladık, öyle devam edelim… 1997 MacWorld fuarı açılışı, Apple tarihinde alınan en radikal kararların açıklanmasına sahne oldu. İflas etmesine neredeyse kesin gözüyle bakılan Apple’ın ayakta durabilmek için tutunacak bir dala ihtiyacı vardı. Maddi destek yine tanıdık bir isimden geldi. Steve’in gençlik yıllarıdan dostu olan Bill Gates, Apple’a yardım eli uzatmıştı. Tabii ki bu destek karşılıksız değildi.İki firma arasındaki anlaşmada bir dizi karar alınmıştı ve bunlardan biri de Internet Explorer’ın Mac OS’un varsayılan web tarayıcısı olmasıydı. Ancak Steve Jobs’ın bunu Apple hayranlarına açıklaması pek kolay olmadı.

Steve Sinofsky –  2010 / Surface’in Donması

Tablet pazarına hızlı bir giriş yapmak isteyen Microsoft, 20 Haziran 2010 günü ilk nesil Surface tabletini tanıtıyor. Şirketin üst yöneticilerinden Steve Sinofsky yeni tabletlerinin yeteneklerini sıralarken bir yandan da tablet üzerinde yaptığı işlemleri gösteriyor. “Video, müzik, Internet Explorer gibi tüm Windows uygulamalarına erişir” derken keşke IE’yi açmayı denemeseydi! Internet Explorer yine yanıt vermiyor ve tabii ki sistemin donmasına neden oluyor. Hem de Steve Sinosky cihazın sorunsuz web tarama yeteniğinden bahsettiği sırada… Konu IE olunca bu sonuca şaşırdık mı? Tabii ki hayır!

Steve Jobs – 2010 / iPhone 4 Wi-Fi Sorunu

Apple CEO’su Steve Jobs,  WWDC 2010’un açılış gününde iPhone 4’ü tanıtıyor. Yeni cihazın retina ekran özelliğini çeşitli uygulamalarda gösteren Jobs, Safari’yi açarak web sayfalarında retina ekranın farkını anlatmaya çalışırken olanlar oluyor. Sol tarafta yer alan iPhone 3Gs Wi-Fi bağlantısını sorunsuz yapabilirken, iPhone 4 başarısız oluyor. İşte o anlar…

Johnny Shih – 2012 / ASUS Taichi Kimseyi Mutlu Etmedi

Asus CEO’su Johnny Shih,  Computex 2012 kapsamında gerçekleşen özel etkinlikte çift ekranlı ASUS Taichi’yi tanıtıyor. Cihazın büyük inovasyon olarak gösterilen çift ekran özelliğinin sergilenmesi için tiyatral bir yöntem seçiliyor ve küçük bir skeç sahneleniyor. Kimseyi güldürmeyen soğuk skecin yarattığı ortam gergin. CEO’nun izleyicilere yönelik “normal dizüstü sandınız de mi, çift ekranlı olm bu!” mealindeki açıklaması ise evlere şenlik. Bu yeniliğe sadece kendisinin şaşırması ve izleyiciden yükselen cılız alkışlara hiç girmeyelim bile…  Cihazda teknik bir sorun çıkmıyor ama yaşananlar bir tanıtım etkinliği ancak ne kadar “fail” olabilir dersi gibi…

(19.09.2020)

Ümit Bilgiç
Ümit Bilgiçbilgicart2@hotmail.com
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com