SON DAKİKA

MOR DENİZ (2) (12.09.2020)

Bu haber 12 Eylül 2020 - 11:55 'de eklendi ve 64 views kez görüntülendi.

Ne köy girişinde ne de fotoğraf alanlarında herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Özel günler için pek çok kişi tarafından bu bölge tercih ediliyor. Mor bir pencerenin arkasından, bir bisiklet selesinden veya mor kurdeleli bir salıncakta sallanırken gülümseyebilirsiniz kadraja… Özel temalı profesyonel çekimi isterseniz ücretini ödemek koşuluyla tarlalarının birini hazırlatabilirsiniz.

Yemek yeme alanları fazlasıyla mevcut. Ev yemeği ya da kahvaltı alternatifi de bol ve fiyatlar makul…17 kadının kurmuş olduğu Kadın Kooperatifine destek olmak isterseniz yemek ve hediyelik eşya için uğrayabilirsiniz. Pek çok yerde kredi kartı kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Konaklama içinse ev pansiyonları var ama Siz isterseniz çadırları da tercih edebilirsiniz. Doğan güne lavantalar arasında uyanmak eminim ki unutulmaz olacaktır.

Her şey bu kadar keyifli değil tabi ki. Arılar da çok seviyor lavantaları ve öbeklerin içinde bol bol konaklıyorlar. Bu konuda dikkatli olmanız lazım bir de alerjiniz varsa hiç yolunuzu düşürmeyin oralara ki kaşıntı ve hapşırıktan dolayı hayal kırıklığı yaşamayın.

Köy, çok güzel projelerle desteklenmiş. Hibelerle/yatırımlarla turizmde kendine hatır sayılır bir yer edinmiş. “İstedikten sonra başarılamayacak hiçbir şey yok” dedirtiyor. Bu anlamda diğer bölgelere de örnek olabilecek durumda. Tüm bu gelişmeler köy halkını ekonomik anlamda fazlasıyla memnun etmiş olsa da daha fazla bilinir / tanınır olmanın yan etkileriyle köy eskisi kadar doğal değil artık… Gelen giden çok olunca çevre temizliği zorlaşmış ziyaretçilerin duyarsız tavırlarından rahatsız köy halkı! Bölgede, ziyaretçilerden istenen başka bir konu da lavantaları koparmamaları… İstediğiniz gibi gezin, fotoğraf çekin/çektirin, oturun, koklayın, dokunun ama koparmayın! Çünkü o çiçekler, ağacın meyveleri ve ekonomik getirisi yüksek olan kısmı. Kökler ise sabit ve sert yani zarar görme ihtimali az. Geziniz boyunca çiçek kısmına gereken önemi gösterin lütfen

 “Mevsim Eylül olmuş Sen lavanta anlatıyorsun ”demeyin… Seneye planlarınıza eklemek istersiniz “Temmuz” olgunlaşmaya başlayan lavantaların görsel olarak en verimli olduğu ay tüm ay ziyaret için tercih edilebilir. “Ağustos” ise hasat mevsimi yani morun ihtişamını yavaşça yeşile bıraktığı zamanlar…

“Seneye bekleyemem ben bir an önce gidip görmek isterim” derseniz de Eylül ayı bitmeden Denizli Acıpayam / Gündoğar ve Pamukkale/Gözler’deki lavanta bahçelerini gezmenizi öneririm.

Hayat sadece yol alarak yaşanır

Sevgiler

(12.09.2020)

Arzu Cerit Sesigüzel
Arzu Cerit Sesigüzelarzuceritsesiguzel@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com