SON DAKİKA

GEKA’DAN KAZILARA TAM DESTEK

Bu haber 05 Ağustos 2020 - 11:43 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı, kültür tarihi açısından önemli yapıların ayağa kaldırılması için Laodikeia Antik Kenti’ndeki kazı ve restorasyon çalışmalarına destek veriyor.

GEKA, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Denizli’deki Laodikeia Antik Kenti’ne 2013 yılından beri sağladığı proje destekleriyle kentte arkeoloji tarihi açısından 2 önemli yapının gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırılmasına olanak sağladı. Ajans, 2013 yılında yürüttüğü Alternatif Turizm Mali Destek Programı’nda Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin “Dünya Mirası Laodikeia Uyanıyor” projesinedestek verdi. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün kazı çalışmalarını yürüttüğü projede Anadolu’nun ilk yedi kilisesinden yedinci kilise olan Laodikeia Kilisesi’nin çatı projesi tamamlandı.

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Laodikeia Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal ŞimşekLaodikeia Antik Kenti,  GEKA’nın desteklerive yapılan çalışmalar hakkında şu şekilde konuştu. “BizLaodikeiaAntik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Pamukkale Üniversitesi adına 2003 yılından beri bakanlar kurulu kararlı kazı ve restorasyon çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Laodikeia Antik Kenti Batı Anadolu’nun ve Anadolu arkeolojisinin en önemli metropol kentlerinden birisi; İki tane tiyatrosu, Anadolu’nun en büyük stadyumu, dört tane devasa hamam yapısı, beş tane agorası ve bunun yanında tapınakları olan bir kent. MS 4.yyitibariyle de Hristiyanlık alemi için çok önemli bir din merkezi ve Anadolu’nun ilk yedi kilisesinden 7.’nci kiliseye sahip. Güney Ege Kalkınma Ajansı ve Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaptığımız iki önemli proje var Laodikeia Antik Kenti’nde.İlk projemiz Laodikeia kilisesinin çatı projesi. Bu proje Türkiye’de ilklerden birisidir. MS4.yy’dayani MS313 yılında İmparator Büyük Konstantin’in Milano fermanını yürürlüğe koyması ve Hristiyanlığın serbest kalmasının ardından yapılan çok önemli bir kilisedir. Her şeyden önce Laodikeia Kilisesi’nin hac merkezi olması antik kent için çok önemlidir. Bizim özellikle, Laodikeia Kilisesi ile ilgili projeyi  tamamlamamızın arkasından, gerçekten çok ciddi olarak hem Denizli turizmi için hem de ülkemiz turizmi için büyük artışlar kaydedildi. İkinci önemli projemiz ise Laodikeia’nın iki tane tiyatrosu var demiştim. Batıdaki Helenistik tiyatro MÖ 2.yy’da yapılmış ve MS 7.yy’a kadar tiyatroda değişik eklemeler ve onarmalar yapılmış. Biz burada Denizli Büyükşehir Belediyemizle birlikte 2018 yılındaki çağrıya istinaden ‘Laodikeia Batı Tiyatrosu Sizi Çağırıyor’projesini hazırladık. Proje Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından destek almaya hak kazandı. 2019 yılı itibarıyla 24 ay sürecek proje için çalışmalara başladık. Gerçekte buradaki çalışmalarımız bizim 2020 yılında bitecekti. Ancak pandemi sebebiyle Cumhurbaşkanlığımızın ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın genelgelerine bağlı olarak çalışmalar bir müddet durdu. Normalleşme sürecine bağlı olarak 1 Haziran 2020 itibarıyla tam kapasite burada tekrar çalışmaya başladık”  ifadelerine yer verdi

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com