SON DAKİKA

BÜYÜK BULUŞMAYA BÜYÜK KATILIM

Bu haber 17 Haziran 2020 - 11:12 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger ile webinar buluşmasında, ihracatçıların yaşadıkları sorunları dile getirdi ve bir an önce çare bulunmasını istediklerini kaydetti.

İnternet ortamında düzenlenen ve DTO ile AB’nin sosyal mecradaki hesaplarından herkese açılan webinar etkinliğe, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ile AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’in yanı sıra çok sayıda DTO üyesi iş insanı katıldı.

Başkan Erdoğan, AB ile ilişkileri önemsediklerini vurgulayarak başladığı açış konuşmasında, Berger ile AB Delegasyonu üyelerini Denizli’de ağırladıkları tarihten itibaren, bu sürecin yeni bir boyut kazandığına dikkat çekti. Erdoğan, “Bunun daha da güçlendirilmesi adına, bu ilişkinin kesintisiz sürdürülmesinin büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Nisan ve mayıs aylarında, tüm dünyada olduğu gibi ihracatımızda azalma oldu. Önümüzdeki süreçte, ticaretimizdeki kayıpların hızla telafi edilmesini, salgının etkilerinin elbirliğiyle azaltılmasını umuyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinin, gelecek günlerde toparlanmasını bekliyoruz. Haziran ayı, bu açıdan bir geçiş dönemi olacaktır.” dedi.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ise, konuşmasının başında, daha önceki Denizli ziyaretlerinin kendileri için hem çok büyük bir keyif olduğunu, hem de şehri ve ekonomisini yakından tanımak açısından önemli bir imkân oluşturduğunu ifade etti. Büyükelçi Berger, “AB-Türkiye ilişkileri çok önemli. Çünkü Türkiye, Avrupa Birliği’nin tedarik zincirinin bir parçası. Bölgenizde önemli olan sektörlerden tekstille ilgili bağlantılarımız, Covid-19 Pandemisi’nin başından bu yana kesintiye uğradı ya da bir yavaşlama oldu ancak, buradan alacağımız ders şu olabilir; birbirimizle olan bağlantının ne kadar önemli olduğunu anladık. Bu aynı zamanda bir fırsattır da; çünkü ortaklığımızı, ilişkilerimizi, birlikte çalışma şeklimizi ve krizlere beraber müdahale etme şeklimizi güçlendirmek açısından bir fırsat oluştu. Türkiye’deki girişimciler çok sağlam kaynakları olan, yaratıcı, eğitimli, kalifiye ve genç bir iş gücü. Dolayısıyla, Türkiye kendini gelecekte çok güçlü bir şekilde konumlandırabilecek diye düşünüyorum. Hatta şunu da söyleyeyim; bugünkü gibi Denizli Ticaret Odası’ndaki etkinliklerden de bu konuda önemli girdiler olacaktır” dedi.

Büyükelçi Berger, Başkan Erdoğan’ın sorularını yanıtladığı bölümde ise, AB ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin orta vadede artacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

TÜRKİYE’NİN AB’DEN BEKLENTİLERİ

Türkiye’nin Birliği pazarından yeteri kadar pay alamadığını da belirten Başkan Erdoğan, “Ülke olarak, uluslararası rekabet gücümüz yüksek olmasına rağmen, 43 üründe Avrupa Birliği’ne ihracat gerçekleştiremiyoruz. 304 üründe ise, ülkemizin Avrupa Birliği pazarındaki payı yüzde 1’in altında kalıyor. Avrupa Birliği ülkelerine istediğimiz ölçüde ihracat gerçekleştirmemizin nedeni, uygulanan yüksek tarifeler ile çıkarılan engellerdir. Bazı Avrupa Birliği ülkelerince,Türkiye’de kayıtlı ticari araçlara uygulanan karayolu kotaları ile karayolu taşımacılığındaki engeller kaldırılmalıdır. İş adamlarımıza ve özellikle uluslararası taşımacılıkta yer alan TIR şoförlerimize uygulanan vizelerin oluşturduğu teknik engelleri kaldırmak içinde bir an önce çare üretilmelidir. Bu konuda büyükelçimizin bir çabasının olduğunu biliyoruz ve inanıyoruz ki, desteklerini artırarak kısa zamanda sonuca gideceklerdir. Avrupa Birliği için hem alımda hem de satımda daha yetkin bir partner olabiliriz. Zaman zaman yaşanan gelgitlere rağmenülkemiz, Avrupa Birliği için halen en güvenli limandır. Avrupa Birliği, Türkiye ile coğrafi yakınlığını, ticaret ve ikili ilişkilerde, çok daha sağlam bir iş birliği haline getirmelidir.” diye konuştu.

Toplantının sonunda, DTO Başkanı Erdoğan, daha sonra AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’e ulaştırılmak üzere, üzerinde İngilizce olarak “Küresel Covid-19 Pandemisi sırasında, AB ile Denizli’nin ikili ticari ilişkilerine katkılarınızdan dolayı, minnettarlığımızı sunarız.” yazan bir şilt de verdi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com