SON DAKİKA

“TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİNİ BOZMAYALIM” (27.04.2020)

Bu haber 27 Nisan 2020 - 10:40 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.

Son yıllarda Türkiye’nin Maldivleri olarak öne çıkan ve beyaz kumsalı ile dikkat çeken Burdur ilindeki Salda Gölü, çevre düzenlemesi konusunda yapılan çalışmalar ile bir kez daha gündeme geldi. Beyaz kumu, suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle Türkiye’nin Maldivleri olarak da bilinen Salda Gölünün bu eşsiz güzelliği korunmalı.

Bölgede yapılan çalışmalar, dünyada Mars gezegeninin yüzey özelliklerini (magnezyum yüklü beyaz kayalar) taşıyan dünyadaki iki bölgeden birinin Salda Gölü olduğunu gösteriyor.

Sahip olduğu jeolojik ve kimyasal özellikler, barındırmış olduğu endemik türler ile ziyaretçi akınına uğrayan Salda Gölü, önemli doğa alanı ve önemli kuş alanı kriterlerini sağlayan uluslararası öneme sahip sulak alan olarak biliniyor.

Salda Gölü ve çevresindeki farklı habitatlar, iklim koşulları farklı ekolojik istekleri olan sürüngen, çiftyaşamlı, kuş, memeli ve kelebek türlerinin alanda üremesine ve beslenmesine imkan sağlıyor.

Salda Gölü Alt Havzası kuş türleri açısından Türkiye’deki önemli yaşam alanlarından da biri olarak nitelendiriliyor. Alt havzada yürütülen arazi çalışması ve literatür araştırması sonucunda 75’i Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altında olan, toplam 110 kuş türü yaşıyor. Adeta doğanın bizlere sunduğu bu doğal güzelliği el birlikliği ile bozmayalım.

(27.04.2020)

Binnur Olcaytürkan
Binnur Olcaytürkanbinnurolcayturk@hezmitgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com