SON DAKİKA

ANNELERE ‘KORONA VİRÜS’ UYARISI!

Bu haber 20 Nisan 2020 - 10:04 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.

Özel Denizli Tekden Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Aysun Karabulut, hamile bireylerin korona virüse (Covid-19) karşı korunma yollarını anlattı.

Özel Denizli Tekden Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Aysun Karabulut, “Hamileler bulaş açısından normal toplumdan daha yüksek riskte değildir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar herhangi bir risk artışı göstermemiştir. Ancak gebeliğin annenin vücudunda neden olduğu bazı değişiklikler nedeniyle enfeksiyon seyri farklılıklar gösterebilir. O nedenle hamilelerimizin de dikkatli korunması gerekmektedir” dedi.

GEBELİKTE HASTALIK BEBEĞE GEÇER Mİ?

Salgının ilk başladığı Çin ve daha sonra yayıldığı ülkelerden elde edilen veriler doğrultusunda, anneden bebeğe transplasental geçişin (anne karnında hastalığın bebeğe geçmesi) gözlemlenmediğini belirten Doç. Dr. Karabulut, “Doğumdan sonra damlacık yoluyla, yani soluk alıp verirken veya konuşurken etrafa yayılan zerrecikler ile bulaşma olabilir” dedi.

ANNE DOĞUM SONRASI NASIL DAVRANMALI?

Doç. Dr. Aysun Karabulut, “Doğum sonrası annenin korona virüs (Covid-19) testi pozitif ise, bebekle anne ayrı odalarda tutulur. Anne sütünü sağar, süte geçiş gösterilmediği için bebeğe verilebilir. Anne kendindeyse kendisi de sağabilir, hastalık daha ağır seyrediyorsa bir sağlık personeli vasıtasıyla sütü sağılıp bebeğe verilebilir” ifadelerini kullandı.

TAKİPLERİNİ NASIL YAPTIRMALIDIR?

“Bir sıkıntıları yoksa rutin kontroller 1-2 haftalık sürelerle ötelenebilir, kontrollerin arası uzatılabilir” Korona virüs salgını boyunca Özel Denizli Tekden Hastanesi’nde gerekli tüm önlemlerin üst düzeyde alındığını söyleyen Doç. Dr. Karabulut, “Gebelerimiz normal kontrollerine gelebilirler. Ancak duruma göre, bir sıkıntıları yoksa 1-2 haftalık sürelerle randevular ötelenebilir, kontrollerin arası uzatılabilir. Ancak biyokimyasal tarama testlerinin veya ayrıntılı ultrason taramasının yapıldığı haftalardaki gibi önemli dönemlerde kontroller atlanmamalıdır.

GEBELERE KORONA VİRÜS TESTİ

Hamile kişilerin öksürük, yüksek ateş ve solunum sıkıntısı gibi hastalık belirtileri veya şüpheli temas hikayeleri yoksa korona virüs testi yaptırmalarına gerek olmadığını söyleyen Karabulut, “Gebelerin rutinde korona virüs testi yaptırmalarına gerek yoktur. Yüksek riskli bulaş olasılığı, korona virüs hastayla temas hikayesi veya hastalık bulguları varsa test yapılabilir. Kaldı ki korona virüs testi yapıldı, negatif çıktı. Bundan sonra bulaşmayacağının bir garantisi yok. Onun için sadece riskli kişilere test yapılması gerekir” dedi.

“Evde oldukları sürece mümkün olduğunca kendilerini oyalayacak faaliyetlerde bulunmalı”

Doç. Dr. Karabulut, gebeliğin annenin ruhsal durumu üzerinde yaptığı değişiklikler de göz önüne alındığında, gereksiz endişelere kapılmamalarını, evde oldukları süreçte mümkün olduğunca kendilerini oyalayacak faaliyetlerde bulunmalarını önerdi. Bazen dezavantaj olan bir durumun avantaja çevrilebileceğini, bu sürecin kişisel gelişim veya bebek gelişimi ve bakımı ile ilgili kitaplar okuyarak daha bilinçli bir anneliğe hazırlanmak için bir fırsat olarak değerlendirilmesini tavsiye etti.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com