SON DAKİKA

İLAHİ AYETMİ ! İLAHİ MUSİBETMİ ! (27.03.2020)

Bu haber 27 Mart 2020 - 13:30 'de eklendi ve 105 views kez görüntülendi.

Kur’anı Kerim,Fatır suresi 45. ayette ” Şayet Allah insanların yapıp ettiklerinden dolayı hemen cezalandıracak olsaydı yeryüzünde hiç bir canlı bırakmazdı.” Fussilet suresi, 46. eyette; ” Allah kullarına zulmedecek değildir.” Bu corona virüs meselesi ilahi azab değil, kıyamette değildir. Kıyametin bilgileri peygamberlere bile verilmemiştir.

Kıyamet ne zaman sorusuna ? Hz. peygamber (sav)  sen ona (kıyamete) ne hazırladın ? dedi. Bu konuşmayı üç defa tekrarlayan Allah’ın resulü; ” Yarın kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikin” buyuruyor. İnsanların görevi ellerindeki fidanı dikmektir. Bu günlerde herkes kafasına (bilgisine) göre haklı olarak yorum yapıyorlar.

Kıyametin hadis kitaplarında alametlerinin bildirilmesi, birilerine kıyamet zamanının bilgisinin bildirildiği anlamına gelmez. Kur’an-a göre başımıza gelen bu CORONA musibeti tamda bir ayettir. Ayet ; Kelime manası işarettir. Her mü min bu işaretten farklı bir ibret çıkarmalıdır. İşaretler ibareler üzerinden değil ibretler üzerinden okunmalıdır. Yüce Allah’ın ”  İBRET ALIN EY AKIL SAHİPLERİ ” buyurması tamda bu konulara yöneliktir. Kur’an, tarihte en büyük musibet olan Nuh tufanını bile bir musibet değil bir ayet olarak tanımlamıştır.” BİZ O NUH TUFANINI BİLE İBRET OLARAK ” bir ayet yaptık der.

Bizlerde CORONA’yı bir ilahi ayet olarak okuduğumuzda ;

 – Bazıları bunun sebebini insanların dünyayı hoyratca kullandığını haklı olarak söyleyecekler.

 – Bazıları dünyanın insanları taşıyamadığını savunacaklar.

 – Diğer bazılarının dünya üzerindeki insanlık trajedilerinden ( Arakanda, Çinde, Doğu Türkistanda, Suriyede, Yemende, dünyanın değişik yerlerindeki zulüm ) kaynaklandığını haklı olarak savunacaklar.

 – Kimileri ülkelerin sınırlarını Suriyeli mültecilere (gariban muhacirlere) kapılarını kapattıklarına bağlayacaklar.

 – Bazıları mazlum Suriye halkı üzerinden yürüyen küresel çatışmalara bağlayıp akdeniz sahillerine vuran çocuk cesetlerine bağlayacak.

 – Bazıları insanların bu haz ve hız çağında insanın kendi evini, ruhunu, rabbini unutmasına bağlayacaktır.

 – Bazıları Kabenin, Ravzanın, Mescid’i Aksanın, Camilerin yüzümüze kapanmasının sebebi olarak, buraları ihmal ettiğimize, yad ellere bıraktığımıza bağlayacaklardır.

 – Kimileri umreye, hacdan hacca, cumadan cumaya günahları affettirmenin olumsuzluğunu haklı olarak ele alacaktır.

Kısaca bu yorumlar, ” zengin anlamlar haritası ” bu ayetler bu şekilde okunduğunda musibet değil, Ayet olarak yorumlamakla her insan kendisiyle yüzleşecek, kendisine çeki düzen verecek, dünya ile ilişkisine, eş dost ve ailesi ile bağlarını tekrar gözden geçirecektir. Bu tür geniş anlamlar dünyasını terkedip, bu tip musibetleri belli bir topluma, kişiye, olaya bağlamak, ilahi azab ve kıyametle bağlandırmak sonsuz manası olan ayetleri tam okuyamamaktır. Bizi ibret almaktan uzaklaştırır. Bizi ibarelere bağlar sorunlarımızı çözmez bilakis krizleri derinleştirir. İçinden çıkılmaz bir hale sokar. Bu günlerde söylem ve sözlerimize daha dikkat etmeli ,birlik beraberliğe ve kenetlenmeye daha çok ihtiyaç olduğumuz günlerdir.

 TEMENNİMİZ SAĞLICAKLA, SAĞLIKLI, HUZURLU VE DAHA MÜREFFEH (MUTLU) GÜNLER.

27.03.2020                                                                                                                                                                                                                                                   SOSYOLOG MUSTAFA GÖKER

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com