SON DAKİKA

ZORLU SÜREÇ (24.03.2020)

Bu haber 24 Mart 2020 - 11:42 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

İnsanlık olarak ağır bir sınavdan geçiyoruz. Süreç zorlu. Adı Corona olsun, veba olsun, savaş olsun bu tip olaylar acı faturalar yaratıyormuş gibi görünse de insanlığın yükselişi için önemli basamaklar aslında. Bu yükseliş filmlerdeki gibi uzay gemilerinin dünyamıza inip insanları kurtarışıyla olmayacak tabi ki.

İnsanlığın yükselişi kendimizi sorgulamak, kaçtığımız ve görmekten korktuğumuz yönlerimizle yüzleşmek, maskelerimizi bırakmak, özümüzle barışıp tanışmak,  “ben” duygusundan sıyrılıp bir bütünün parçası olduğumuzun farkına varmak ve tüm bunları idrak etmemizle gerçekleşecek. İşte o zaman yaşadığımız bu gezegen bambaşka bir şekil alacak.

Evren’in matematiği var. Ve evlerimizde kapanıp kalmamız rastgele bir süreç değil. Son derece bencilleşmiş; aynı çatı altında olup birbiriyle iletişimi olmayan, eşinin, kızının, oğlunun, kardeşinin, anne- babasının varlığı ve duygularını fark bile etmeyen insanların birbiriyle yeniden iletişime geçmesi için planlanmış bir olgu bu belki de. Kısaca çıkıştan önceki son sapak. Lütfen bu süreci en iyi şekilde değerlendirelim.

Birçoğumuz karantina sonrası bir işimizin olup olmayacağını, kiramızı, kredilerimizi, faturalarımızı ödeyip ödeyemeyeceğimizi bilmiyoruz ve endişeliyiz. Ancak bu kaygı hali işimizi daha da zora sokacak gibi görünüyor. Teslimiyette olmak işte bu zamanlarda her şeyi yoluna koyacaktır. Bunca planı yapanın her birimiz için de vardır bir bildiği. Bu süreçte birbirimize yardımcı ve hoşgörülü olmak zorundayız.

Herkesin bilinci farklı. Yollarda karşılaştığımız ya da tartıştığımız insanlar belki iş kaygısı, gelecek kaygısı yaşıyor, bizler farkındalığı bir tık yüksek bireyler olarak empati yapalım, sakin kalalım. Alışveriş yaparken rafta kalan 5 makarnayı değil 2 tanesini alalım. Bizim dışımızda 2 kişi daha yararlansın. İşte budur “bir” olabilmek, “biz” olabilmek. Kendi derdimize düşüp sokaktaki canları ihmal etmemek de önemli bir ayrıntı.

Bu karanlık tünelin çıkışı aydınlık. Sakin, dingin, olgun ve teslimiyet dolu bir süreç diliyorum.

(24.03.2020)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com