SON DAKİKA

DOLANDIRICILARIN YENİ YÖNTEMİ “KORONA” (24.03.2020)

Bu haber 24 Mart 2020 - 11:40 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Türkiye’de de koronavirüs vakalarının görülmesiyle birlikte bazı dolandırıcılar toplumdaki hassasiyeti kullanmaya başladı. Her şartta ve ortamda kendilerine yeni yöntemler bulmayı başaran dolandırıcıların bu kez de Koronavirüsünü kullanarak vatandaşları dolandırması, “Pes” dedirtti.

Peki dolandırıcıların bu yeni yöntemi nasıl iştiyor. İşte buna örnek biro lay İzmir’in Çeşme İlçesi’nde meydana geldi. İzmir’in Çeşme ilçesinde evlerin kapısını çalıp, sağlık görevlisi olduğunu söyleyerek, koronavirüs taraması yapacaklarını iddia eden kişiler, vatandaşları dolandırmaya çalıştı. Eve gelen dolandırıcılar, yaşlı vatandaşlara kendilerini sağlık çalışanı olarak tanıtarak, eve girmeye çalıştı. Uyanık ev sahibi bu durumdan şüphelenerek yaşanacak dolandırıcılık olayını önledi ve mahalle sakinlerini sosyal medya üzerinden bu dolandırıcılık yöntemi konusunda herkesi uyardı.

Bir diğer konuda virus fırtsatçılığı yapanlar. Denizli’de virüsü fırsat bilen dolandırıcılar, sahte dezenfekten üretimi yaparak halkı kandırmaya çalıştı. Yaşanan bu olay ise Denizli Emniyet Müdürlüğü KOM ekiplerinin başarılı çalışmasıyla engellendi. Yapılan operasyonla sahte dezenfektan ürettiği tespit edilen 2 şüpheli suçüstü yakalandı. Ele geçirilen 264 litre sahte etil alkol ve dezenfektan ürünler imha edildi.

İzmir’de  ve Denizli’de yaşanan bu olaylar insanların ne kadar acımasız olduğunu gözler önüne serdi.  Zor günlerden geçtiğimiz şu dönemde devlet yetkililerin ve Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarına ve verdiği bilgilerin dışında hiçbir şeye inanmayalım. Sosyal medya üzerinden paylaşıyan yalan ve asılsız bilgilere itibar etmeyelim. Unutmayalım ki bu ülke ve millet ne zorluklar atlattı. İnşallah bu virus belasını da atlatacağız. Önemli olan birlik ve beraberliğimizi koruyarak bu fırsatçılara taviz vermemek.

(24.03.2020)

Ümit Bilgiç
Ümit Bilgiçbilgicart2@hotmail.com
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com