SON DAKİKA

“TÜRKİYE EKONOMİSİNE VİRÜS TEHDİDİ”

Bu haber 19 Mart 2020 - 12:51 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Denizli Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Okan Konyalıoğlu, dünyayı ve Türkiye’yi de etkisi altına alan Corona Virüsüyle ilgili açıklamada bulundu. Konyalıoğlu, alınacak önlemler ile bu virüsün yenilebileceğini ve bunun için herkesin duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Hayatı durma noktasına getiren hayatın artık tam orta noktasına giren bu virüsle mücadelenin önemli olduğuna vurgu yapan DESİAD Başkanı Okan Konyalıoğlu; “Çin’de başlayan ve onlarca ülkeye hızla yayılan, bazı ülkelerde hayatı durdurma noktasına gelen ve son günlerde ülkemizde de artan bir ivmeyle yayılmaya başlayan Corona Virus hastalığı (COVID-19) gündemimizde bir başlık olmanın çok ötesinde artık hayatımızın tam da ortasına girmiş bulunuyor.Bu hastalığın en tedirgin edici yanı yayılma ve bulaşma hızı. Bu yüzden de Dünya Sağlık Örgütü COVID-19’u pandemi (salgın) ilan etti. Bu kararla eş zamanlı olarak ülkemizde de görülen bu hastalık, zaten kırılgan olan ve jeopolitik konumumuz itibarıyla farklı hassasiyetleri bulunan ekonomimizde de farkı etkilere neden olacaktır. Bu değerlendirmenin sağlıklı yapılabilmesi ve yol haritalarının doğru kurgulanabilmesi için  COVID-19 tehdidinin etki alanını doğru tanımlamak zorundayız. Önceki krizlerde belli ülkeler, belli sektörler etkilenirken fırsat alanları daha rahat tahayyül edilebiliyor ve eylem planları daha belirgin yapılabiliyordu. Bu defa durum daha farklı ve coğrafi sınırı olmayan, her ülkeyi ve her sektörü etkileyen, bu yüzden de daha derin ve kapsamlı değerlendirilmesi gereken bir tehditle karşı karşıyayız” dedi.

Sağduyulu bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Konyalıoğlu; “Gerekli makamlar tarafından hastalığın belirtileri, kişisel ve genel anlamda alınması gereken tedbirler ve alınan önlemler sürekli açıklanmakta, medya aracılığı ile farkındalığın artırılmasına yönelik kamu spotları, haberler ve bilgilendirmeler sürekli yapılmakta. Biz iş insanları, bu farkındalık ve bilinçle, paniğe yer vermeden ve tehdidin bugünüyle birlikte yarını da düşünerek sağduyu ile hareket etmek zorundayız. Bu tehdit de elbette sonsuza kadar sürmeyecektir. Gerek koruyucu, gerek tedavi edici aşı ve protokoller geliştirilecek, gerekse virüsün alınan tedbirlerle yayılma hızı kontrol altına alınacaktır. Zamanında uygulamaya alınmış ve doğru acil eylem planlarımızın da katkısıyla birkaç ay daha süreceği değerlendirilen bu VUCA (volatility-değişken, uncertainty-belirsizlik, complexity-karmaşıklık ve ambiguity-muğlaklık)  ortamını en az zayiatla atlatacağımızı düşünüyorum. Direncimizi de artıracak bu süreci doğru yönetmeyi müteakip orta ve uzun vadeli iş planlarını aksatmadan devam ettirebilme sabır ve becerisini gösterenler geleceği daha sağlıklı karşılayacaktır” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com