SON DAKİKA

“SAĞLIKLI HAYATIN TEMELİ DUMANSIZ HAVA SOLUMAKTIR”

Bu haber 07 Mart 2020 - 13:02 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
960x100 px

1-7 Mart Yeşilay Haftası nedeniyle PAÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur sigaranın zararlarını açıkladı.           

Tütün ve ürünlerinin insan sağlığını önemli derecede tehdit ettiğini belirten PAÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur; “Tütün ve tütün ürünlerinin sağlığa zararlı etkileri günümüzde çok ayrıntılı ve geniş kapsamlı olarak bilinmektedir. “Tepeden tırnağa” tabirine uyacak şekilde sigara içindeki zararlı maddelerin insan vücudunda hastalığına yol açmadığı doku ve organ yok gibidir. Yaşam süresini belirgin oranda kısaltan birçok hastalık yanında ülkelerin ekonomisine büyük yük getiren, çok yüksek sağlık harcamalarına neden olan tedavilere gereksinim duyulan müzmin hastalıklar bu listenin başında yer almaktadır.   Dünyada her yıl tütün ve tütün ürünlerine bağlı 7 milyon ölüm olduğu biliniyor. Araştırmalar sigara bağımlılığının ve sigaraya bağlı ölümlerin, gelir, sosyoekonomik ve eğitim düzeyinin düşük olduğu koşullarda ve işsizlik oranlarının yüksek olduğu yerlerde daha fazla olduğunu göstermektedir” dedi.   

Elektronik sigaralarında önemli derecede sağlığa zararlı olduğunu ifade eden PAÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur;”Elektronik sigaranın bağımlılık yapma olasılığı çok yüksektir. Başlayanların büyük çoğunluğu bırakamazlar. Ölüm dâhil birçok zararları olduğu bilinmektedir. Neyse ki ülkemizin sınırları sonunda elektronik sigaraya kapanmıştır. Güncel bu durum dışında yıllardır bilinen gerekçelere dayanarak bu yıl da Yeşilay Haftası aracılığıyla, tütün ve tütün ürünleri kullanımının engellenmesi için devlet, sivil toplum kuruluşları, sağlık hizmeti veren birimleri ve medya kuruluşlarının el ele vererek ısrarcı bir mücadele yürütmelerinin önemine bir kez daha dikkat çekmek anlamlı olacaktır. Yaşamdan hastalık ya da ölüm nedeniyle yitirilecek tek bir gün bile kabul edilemez. Koruyucu sağlık yaklaşımları, tedavi edici amaçlı yaklaşımlardan daha etkili ve daha ucuzdur. Bu yolla toplumsal eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına da ek bir kaynak elde edilebilir” dedi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com