SON DAKİKA

VARROA PARAZİTİ İLE MÜCADELE

Bu haber 21 Şubat 2020 - 10:36 'de eklendi ve 47 views kez görüntülendi.
960x100 px

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği ekonomik kayıplara neden olan varroa paraziti ile toplu mücadeleye yönelik eğitim toplantısı düzenledi.

Çatalçeşme Oda Tiyatrosunda gerçekleştirilen eğitim toplantısına, İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mehmet Ali Uzakgider, Denizli İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çomak, veteriner hekimleri ve yetiştiricileri katıldı. İzmir-Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü uzman personeli Dr. Ayşen Beyazıt tarafından Varroa paraziti ile toplu mücadele yöntemleri, Veteriner Hekimi Halil Peral tarafından arıcılık teknikleri ve hastalıkları, yetiştirici Yavuz Sin tarafından ise arı zehri üretimine yönelik yöntemler anlatıldı.

Seminerde yapılan konuşmalarda, varroa paraziti, arı sağlığı, arı ürünleri üretimi ve bitkilerin polinasyonu üzerinde ciddi zararlar oluşturmakta, Ülkemizde  ve  Dünyada  arı  hastalıklarına  yönelik  yapılan  mücadele çalışmalarında en fazla bütçe ayrılan hastalıkların başında yer aldığı hatırlatıldı. Bu hastalıklarla ilgili ilaç kullanılması gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, “Paraziter  hastalıklar  arasında  yer  alan  Varroa  ile  mücadele  fiziksel,  kimyasal  ve biyolojik olarak yapılmakla beraber en çok kimyasal mücadele tercih edilmektedir. Varroa parazitine karşı mücadelede başarılı olmak için mücadelenin toplu yapılması zaman,  emek  ve  ekonomik  tasarruf    sağlamaktadır. Varroaya karşı kullanılan ilaçların, tüm arılıklarda eş zamanlı ve aynı etken madde ile dönüşümlü olarak kullanılması gerekmektedir. Arı hastalıkları için sadece Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçlar kullanılması gerekir” dedi.

Denizli’de ise 1 Mart ile 20 Mart arası tarihinde bu parazit ile ilgili toplu mücadele yapılacağı hatırlatılarak; “İlimizde varroa paraziti ile toplu mücadele için 1 Mart – 20 Mart tarihleri arası belirlenmiştir. Mücadelenin başarıya ulaşması adına arı yetiştiricilerimizin gerekli hassasiyeti göstermesi, belirtilen zaman diliminde ve usulüne uygun olarak mücadeleye dahil olması gerekmektedir. Toplu mücadele sonuçlarının en az üç sezon sonunda görülebileceği, bu çalışmanın sabır ve işbirliği gerektirdiği unutulmamalıdır. Söz konusu mücadele programının koordinasyonu İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince gerçekleştirilecektir” denildi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com