SON DAKİKA

YERLİ TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Bu haber 21 Şubat 2020 - 10:28 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
960x100 px

Honaz Belediyesi tarafından hayata geçirilen Yerel Tohum Merkezi’nde ilk tohumlar toprakla buluştu.

Honaz Belediyesi tarafından hayata geçirilen Yerel Tohum Merkezi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Üreticiyi ithal tohumdan kurtarıp, yerli tohuma yönlendirecek olan projede şimdiye dek 250’ye yakın tohum kayda geçirildi. Kayıt altına alınan yerli tohumların toprakla buluşturulması için viyollerin için konulan toprakların içine ilk tohumlar atıldı. Bununla eşzamanlı olarak seranın yapımına da başlandı. Yerel tohumların ekileceği ve elde edilen fidelerin sergileneceği seranın yapımı için ilk harcı Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek koydu. Serada ve Yerel Tohum Merkezi’nde incelemelerde bulunan Kepenek, yerli üretime dikkat çekti.

Bu merkezin öneminin ilerleyen yıllarda daha iyi anlaşılacağını kaydeden Kepenek, ‘’Göreve geldiğimiz günden bu yana en çok üzerinde durduğumuz şey Yerel Tohum Merkezi. Son yıllarda tarımın geldiği nokta ve tohumda dışa bağımlılık kendisini bu ülkeye ait hisseden herkes gibi beni de çok rahatsız ediyordu. Bununla ilgili daha önce 3 yerde açılan bu merkezi biz de ilçemizde açarak 4.belediye olduk’’dedi.

Tohumları toprakla buluşturduklarını kaydeden Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, ‘’Viyollerin içine koyduğumuz tohumları toprakla buluşturduk. Bu tohumlar büyüyecek fide haline gelecek. Bunun içinde uygulama alanımızda seramızın yapımına başladık. Serada birçok tohumun uygulanışını hep birlikte göreceğiz. Buradan elde ettiğimiz tarım ürünlerini en güzel şekliyle değerlendireceğiz. İlçemiz, ilimiz ve memleketimiz tarımda söz sahibi olacaksa yerli tohumla olacak ve biz bunu Honaz’dan başlatmak dolayı gurur duyuyoruz’’dedi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com