SON DAKİKA

DOKTORLARI BİLE ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Bu haber 19 Şubat 2020 - 11:59 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
960x100 px

Nefes bile almakta zorlanan guatr hastası kadının boğazından çıkan kitle görenleri şaşkına çevirdi

Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne, Somali’den gelen 29 yaşındaki guatr hastası kadının boğazından yapılan cerrahi müdahale ile 10 santimetre çapında yaklaşık 450 gram ağırlığındaki nodül cerrahi müdahale ile alındı.

Sadıyo Abdi Farah isimli Somalili kadından alınan kitlenin benzerleri arasında ender görülen büyüklükte bir nodül olduğu öğrenildi.

Somali’de yaşayan 29 yaşındaki Sadıyo Abdi Farah şifayı geldiği Denizli’de buldu. Farah’ın, Denizli’de üniversite öğrencisi olan kardeşi Shafi Abdi Farah bir arkadaşı ile birlikte ablasının sağlık sorunun düzeltilmesi için hastane araştırırken Tekden Hastanesi’nde Başhekim ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Tekin ile görüşerek Somali’de yapılan tetkikleri gösterdi.

 Dr. Tekin ameliyatın başarılı geçebileceğini söyleyerek Farah’ı Türkiye’ye davet etti. Denizli’ye gelen Farah gerekli testlerden geçirilmesinin ardından ameliyat kararı alındı. Farahta oluşan nodülün 10 santimetreye ulaşan çapta olması ise dikkat çekti. 29 yaşındaki kadında bulunan nodülün Türkiye’de ender rastlanan büyüklükte olduğunu dile getiren Dr. Tekin, “Hastamız Somali’den geliyor. Bizim Türkiye şartlarında pek sık görmediğimiz yaklaşık 10 santimetre çapa ulaşan büyük bir nodülle geldi. Tabi hastamızda operasyon tür hekimlerini seçerek ülkemize kadar geldi. Tabi Denizli’yi seçmesindeki faktörlerden bir tanesi de kardeşinin burada okuyor olmasıydı aslında. Bizimle gelip görüştükten sonra biz operasyon kararını verdik” dedi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com