SON DAKİKA

BAHÇELİ NE DİYOR? (14.02.2020)

Bu haber 14 Şubat 2020 - 9:44 'de eklendi ve 310 views kez görüntülendi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, yürümekten aciz ama laf söylemekte uzman. Bahçeli esti, gürledi; “Katil Esad defolup gidesiye kadar yüreğimiz soğumayacaktır, Esad tahtından indirilmeden ne Suriye’ye ne Türkiye’ye huzur gelecektir. Türk milleti başka seçenek görülmezse Şam’a girmeyi planlamalı, zalimleri yerle yeksan etmelidir. Yansın Suriye, yıkılsın İdlip, kahrolsun Esad.”

MHP, AKP ile birlikte ülkeyi yönetiyor. Gerçi MHP’nin bakanı yok ama MHP desteğini çekse AKP iktidarda kalamaz. Yukarıdaki sözler ülke yöneten bir partinin başkanının ağzından çıkmamalıydı. Atalarımız, “Boğaz kırk boğum, kırk düşün bir konuş” diye boşuna söylememişler. Biz Suriye macerasına AKP’lilerin “Şam’da Emevi camisinde namaz kılarız” hayalleri ile atıldık. Evet, Suriye bize göre zayıf bir ülke idi, Esad zoraki iktidarını koruyordu, ne var ki Rusya devreye girdi, Suriye’de dengeler değişti. Rusya’nın yanına bir de İran eklenince Suriye kendini topladı. Eski Suriye olsaydı Türk ordusu bir günde Şam’a girerdi, Bahçeli’nin değişen durumdan galiba haberi yok. Türkiye’nin Şam’a yönelmesi İran ve Rusya ile çatışmayı göze alması demektir. Varsayalım ki bu ülkeler müdahale etmedi,  Şam’a girdik, Esad da kaçtı, sonra ne olacak? Bahçeli’ye göre Esad defolup gidinceye kadar yüreğimiz soğumayacakmış. Esad’ın gitmesi o kadar kolay mı?

Suriye’nin iç savaştan önceki nüfusu 22 milyon civarında idi. Kabaca bu nüfusun %60’ı Sünni Arap, %10’u Nusayri Arap, %10’u Sünni Kürt, %10’u Hristiyan Arap, %5’i Türkmen, %3’ü Derzi Araplardan oluşuyordu. 2019 yılı sonunda 6 milyon nüfus yurt dışına sığınmış, 6 milyon da ülke içinde yer değiştirmiş durumda. Esad’a muhalif olanların büyük bir kısmı ya ülkeyi terk etmiş ya da etkisiz hale getirilmiş. Bu şartlar altında Suriye’de Esad’ın seçimi kazanması kesin gibi. Seçim haricinde Esad’ın devrilmesi için seçenekler darbe veya Esad’a suikast.

Korkarım ki Bahçeli’nin ömrü, Esad’ın gitmesini görmeye yetmeyecek. Esip gürlemekle ancak ülkücülere gaz verebilir.

(14.02.2020)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com