SON DAKİKA

MÜCAHİT GÜLTEKİN DENİZLİLİ OKURLARIYLA BULUŞTU

Bu haber 21 Ocak 2020 - 10:19 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.
960x100 px

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Dr. Öğr. Üyesi Uzman Psikolog ve Yazar Mücahit Gültekin tarafından Anadolu Gençlik Derneği Denizli Şubesi Şinasi Gökbel Eğitim ve Toplantı Salonunda “Algı Yönetimi ve Manipülasyon” konulu konferans gerçekleştirildi.

 Katılımın yoğun olduğu konferansta “Algı Yönetimi ve Manipülasyon” konusunu ele alan Gültekin, algı yönetimi ve manipülasyonun tanımını yaptıktan sonra, algı yönetimi sürecinin dayandığı temel kurallar ve algı yönetimi ve manipülasyona yatkın kişiliğin özellikleri hakkında bilgi verdi. algı yönetimi ve manipülasyon kavramlarının kanma ya da kandırma kavramıyla açıklanabileceğini ifade eden Gültekin, algı yönetimi ve manipülasyonun bir kişi, bir kurum, bir odak, bir merkez veya bazen bir devlet tarafından olabileceğini dile getirdi. “İşin özünde bir tarafın diğer tarafı kandırması var. Seçtiği hedef bir kitleye kendi amaçları doğrultusunda söylediği yalanlar var. Bazen çok önemli kişiler, bazen çok yetkin kişiler, statüsü olan, saygınlığı olan, mevkisi olan kişiler çok kritik konularda kandırılabiliyor. Hatta bazen bireysel değil, grup olarak da aldatılabiliyoruz. Kandırmanın en önemli kuralları; amacın gizlenmesi, tekrar edilmesi ve akla değil duygulara hitap edilmesidir. Bu kurallar işletilmediği sürece yalancı pek başarılı olamaz” diye konuştu.

KİTAPLARINI İMZALADI

Mücahit Gültekin, Konferansın devamında kandırılmaya yatkın kişilerin 3 temel özelliğini anlattı. Bunların unutkanlık, duygusallık/nefsaniyet ve tefekkür zaafı olduğunu söyleyen Gültekin, her bir zaafa İslam tarihinden ve sosyal psikolojiden örnekler vererek açıklık getirdi. Konferans, konuya ilişkin soruların cevaplandırılmasıyla, Algı Yönetimi ve Manipülasyon adlı kitabını katılımcılara imzalamasıyla son buldu. 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com