SON DAKİKA

ÇOCUĞUNUZ ODASINDA GÜVENDE Mİ?

Bu haber 17 Ocak 2020 - 7:02 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
960x100 px

 Psikolog Ahmet Koç, telefon, bilgisayar ve televizyonun çocuk gelişimi üzerine olumsuz etkileri konusunda okullarda ebeveynleri uyarmaya devam ediyor. Doğan Demircioğlu Emsan İlkokulunda veliler ile bir araya gelen Koç, güvenli interneti anlattı.

Doğan Demircioğlu Emsan İlkokulu velileri ile bir araya gelen Psikolog Ahmet Koç, çocuklar ellerinde telefonla odalarına kapandıklarında bizler ebeveyn olarak onların kimlerle iletişim kurduğunu, ne tür videolar izlediğini, nasıl bir oyun oynadığının takip etmeleri gerektiğini belirtti.

Şiddet olaylarının artmasının sebeplerinden birinin telefon ve bilgisayar olduğunu belirten Koç; “Telefon, bilgisayar ve televizyonda şiddet ve nefret içeren içeren görüntülere maruz kalan, şiddet içerikli oyunlar oynayan çocuklar belli bir süre sonra şiddeti normal görmeye başlar ve sorunları şiddetle çözüle bileceği inancına sahip olur. Günümüzdeki şiddet olaylarının artmasının altındaki sebepte budur. Telefon, bilgisayar ve televizyonun çocukların fiziksel ve psikososyal gelişimi üzerine bir çok olumsuz etkisinin olduğunu belirten Koç, bu cihazlar bilinçli kullanılması durumunda çocukların zihinsel gelişimine katkı sağladığını görmekteyiz. Dikkat ve zeka geliştiren oyunlar zaman sınırlaması konularak oynana bilir. İnternet dünyanın en büyük kütüphanesidir. Fakat bazen yanlış bilgi de yüklenmiş olabilir. Bu bilgilerin doğruluğunu teyit etmek gerekir” dedi.  

Koç; 0-2 yaş çocuklara bu cihazların kesinlikle verilmemesi gerektiğini belirterek; “Psikodinamik Gelişim Akademisi uzmanlarına göre Çocuklara 0-2 yaşta bu cihazlar kesinlikle verilmemeli. 3-5yaş bir saat, 6-12 yaş iki saat, 12- 18 yaşta üç saatten fazla kullanılmamalı. Ekrana fazla maruz kalan çocuklarda dikkat eksikliği, davranış bozukluğu, Öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu vb gibi sorunlar görülmektedir” dedi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com