SON DAKİKA

GERÇEK SAÇ İLE KAPLI SENTETİK SAÇLAR GERÇEĞİNİ ARATMIYOR

Bu haber 14 Ocak 2020 - 7:54 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Donat öncülüğünde çalışmaları devam eden gerçek saç ile kaplanan sentetik saçlar; ısı dayanımı, şekil alabilme ve boya tutma kapasitesi bakımından gerçeğini aratmıyor.

Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Donat ve ekibi; Gıda Mühendisi ve Gıda Güvenliği Uzmanı H. Pınar Koralay, Saç Tasarım Uzmanı Anıl Gökçay, Elektrik Teknikeri Ramazan Akköse ve PAÜ Kimya Mühendisliği Öğrencisi Elif Ünal ile birlikte gerçek saç ile kaplı anti bakteriyel, antialerjik sentetik saçlar üzerine çalışmalarına devam ediyor. Bir yıldır devam eden çalışmalar sonunda elde edilen sentetik saçlar, sıcak su dayanımı, porozite (gözeneklilik), şekil alabilirlik, ısı dayanımı, doğal ve sentetik boyalar ile boyana bilirlik, gibi testleri başarıyla geçti.

Proje ve yapılan çalışmaların sonucu hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Donat sözlerine şu şekilde devam etti: “Ekibimizle yaptığımız çalışmalar neticesinde ilk prototiplerimizi çıkarmış bulunmaktayız. Bu insan vücuduna tam uyum sağlayan prototiplerimizin ilk denemeleri sonucunda doğal insan saçı formunun değişmemesi sebebiyle tıpkı doğal insan saçı gibi 240 derecede ısı ile şekil alabilen, boyanabilen, alerjik reaksiyon göstermeyen ve yakıcı olmayan doğala yakın bir ürün elde ettik”

Proje ekibinden Gıda Mühendisi ve Gıda Güvenliği Uzmanı H. Pınar Koralay ise “Hem ülkemizde hem de dünyada saça olan talepoldukça yüksek. Özellikle Afrika ülkelerindeki saçların genetik yapısı sebebiyle uzun ve düz saçlara sahip olma merakı o coğrafyada altın değerinde bir sektör oluşturmuş durumdadır. ‘’Siyah Altın’’ adıyla anılmakta ve kilosu yaklaşık 900 dolardan alıcı bulabilmektedir. Sadece Ülkemiz iç piyasasında peruk sektöründe harcanan paranın yaklaşık 40 milyon dolar olduğunu da düşünecek olursakbu geri dönüşüm ülke ekonomimize ciddi bir katkı sağlayacağı inancındayım”dedi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com