SON DAKİKA

GELİŞEN TEKNOLOJİ İLE TAKİP Mİ EDİLİYORUZ? (14.01.2020)

Bu haber 14 Ocak 2020 - 7:50 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

İnternet artık günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri… Günümüz çağının nimeti olarak bilinen internet, birçok uygulama ile de hayatımızı kolaylaştırıyor. Bilgisayarlarımıza, cep telefonlarımıza indirdiğimiz birçok uygulamanın aslında bizleri takip ettiğini biliyormuyuz!

İndirdiğimiz birçok programda direk olarak konum bilgisi isteniyor. Acaba takip mi ediliyoruz, dinleniyor muyuz hatta izleniyor muyuz? sorusunun doğru cevabı konusunda bir yanlışımız yok. Evet, bir şekilde izimiz sürülebiliyor. Ancak sorun şu, insanlar asıl şüphe etmesi gerekenler ile çok önemsememesi gerekenler arasında bir kararsızlık yaşıyor. Neyin risk faktörü olduğu neyin olmadığı konusu hakkında kesin olmasa da yol gösterici bazı noktalara dikkat çekmek gerekebilir.

Pokemon Go çıktığında birisi bu oyun ile bilgi toplandığını iddia etmişti. Haliyle ben dahil birçok kişi o zaman bunun anlamsız olduğunu, zaten uydularla her şeyi izleyebildiklerinden falan bahsediyorduk. Uydu konusunu ayrıca araştırmazsanız size öğretilenler bu doğrultuda çünkü. Şimdi tekrar düşünüyorum. Gerçekten Pokemon Go gibi oyunlar, Sosyal medya platformları, kısaca sizden konum, bölgeye dair görsel kaynakları alabilen bütün yazılımlar kötüye kullanılma ihtimali bulunan risk faktörleridir.

Burada çıkardığınız sonuç “CIA bu hesapları takip ediyormuş” esprisi üzerine olmasın. Bunlar büyük oranda reklam amaçlı kullanılan bilgilerdir ancak teorik olarak böyle bir bağlantının mevcudiyeti her zaman için kötüye kullanılma ihtimalini beraberinde getirir. Birey olarak hiçbir kurumun sizi önemseyip takip etmesi gerekmez ancak o önemsiz bireylerin bir araya gelmesi ile oluşan toplum takip edilip, analiz edilmeye değerdir.

(14.01.2020)

Ümit Bilgiç
Ümit Bilgiçbilgicart2@hotmail.com
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com