SON DAKİKA

EVDE KALMA VERGİSİ (14.01.2020)

Bu haber 14 Ocak 2020 - 7:48 'de eklendi ve 394 views kez görüntülendi.

Bir haber sitesinde yer alan “AK Parti’den yeni yasa teklifi: evde kalma vergisi getiriliyor” haberi sosyal medyada yaygın ilgi gördü. Evde kalma ya da bekârlık vergisi gerçek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gençlere yönelik “ evlenmeyip evde kalıyorlar” sözü üzerine sosyal medyada “Evlilikte yaşa takılanlar”, “Bekârlık vergisi”, “Evde kalma vergisi” gibi deyimler üretildi. Böyle bir vergi yasa tasarısının olmadığı bilindiği halde bu kadar deyim üretilmesinin sebebi ise gençlerin canına tak eden işsizlik ve geçim derdi.

Gençlerimizin çoğu yurt içinde iş bulmaktan umudu kesmiş, yurt dışına gitmek peşinde. Ülke adeta kan değiştiriyor. Afganistan, Orta Asya Cumhuriyetleri, İran, Irak, Suriye ve Afrika’dan ülkemize olan göç bir türlü durdurulamazken, ülke gençleri yurt dışına gitme derdinde. Bu gidiş devam ederse 20 sene sonra ülkenin nüfus yapısı değişecek. Gençlerimiz gelecekten umutsuz, nasıl umutsuz olmasınlar;

Genç işsiz oranı %27,4. Asgari ücret 2.324 TL. Üniversite mezunları asgari ücrete razı, yine de iş bulamıyorlar. Köylere varana kadar üniversite, yüksekokul açmışız, eğitim kalitesi düşük, insan gücü planlaması sıfır. Hangi sektörde ne kadar insana ihtiyaç var, planlaması yapılmıyor. Aileler imkânlarını zorlayıp çocuklarını üniversiteye gönderiyorlar, sonra iş yok. Devletin görevi gençlere iş sahası yaratmaktır. Asgari ücrete bile razı olduğu halde iş bulamayan gençlere niçin evlenemediklerini sormak Türkiye gençlerinden habersiz olmaktan başka bir şey değildir.

Gelelim bir başka konuya; Akdeniz’de petrol arama gemilerimiz aylardan beri sondaj yapıyor. Bu gemilerden canlı yayın yapıldı, deniz ve hava kuvvetlerimizin gemileri nasıl koruduğu gösterildi. Petrol veya doğalgaz bulunduğuna dair bir haber alamadık. Akla gelen ihtimaller şöyle;

-Acaba petrol veya doğalgaz yok mu?

-Var da biz mi bulamıyoruz?

-Bu konuda yeterli donanıma sahip değil miyiz?

Bir yetkili cevap verse biz de rahatlasak…

(14.01.2020)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com